Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... EXCEPTIA DE NETIMBRARE A CERERII DE APEL. Întrucât ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

EXCEPTIA DE NETIMBRARE A CERERII DE APEL. Întrucât apelul formulat ...

EXCEPTIA DE NETIMBRARE A CERERII DE APEL.
Întrucât apelul formulat nu a fost legal timbrat, prin rezoluția din data de 15.11.2019, s-a
stabilit în sarcina apelantei contestatoare obligația de a achita taxa judiciară de timbru în
cuantum de 500,00 lei, aferentă cererii de exercitare a căii de atac pe care a formulat-o, conform
prevederilor art.23 alin.1 lit. b din OUG nr.80/2013, această obligație fiindu-i adusă la cunoștință
la data de 25.11.2019, astfel cum rezultă din procesul – verbal de înmânare aflat la fila 19 din
dosarul cauzei. Obligația trebuia îndeplinită până cel mai târziu la primul termen de judecată la
care va fi legal citată.
Constatând că până la termenul de judecată de astăzi apelanta – contestatoare nu și-a
îndeplinit obligația stabilită în sarcina sa, în temeiul dispozițiilor art. 470 alin. 2, a art. 247
raportat la art. 197 din Codul de procedură civilă, tribunalul, din oficiu, a invocat excepția de
netimbrare a cererii de apel și a rămas în pronunțare asupra acesteia.
În conformitate cu prevederile art. 248 alin. 1 Cod proc. civ.,
INTREBARE-Avand in vedere ca adresa de comunicare la care face referire instanta nu mi-a parvenit niciodata si ca atare nu m-am putut conforma mi-a fost anulata cererea de apel.Definitiva.
Pot invoca faptul ca nu am primit comunicarea ,nu am semnat eu sau altcineva pt primirea ei si sa solicit reexaminarea cererii de timbrare?.
La primul termen din feb 2020 s-a hotarat suspendare pt parti lipsa .
Am contestat s-a admis si-n mai mi s-a cerut sa timbrez cererea de suspendare. Fiind primul termen de ce nu mi s-a cerut sa completez cererea de timbrare di noe 2019.? Pot face cerere de reexaminare a timbrarii la aceeasi instanta?
Verificați dosarul instanței și lămuriți-vă dacă v-a fost comunicată ori nu v-a fost comunicată adresa instanței. Nu contează că nu a semnat nimeni pentru ea, legea prevede posibilitatea factorului poștal de a depune în cutia poștală actul de procedură, întocmind în acest sens un proces-verbal care este trimis la dosar, iar procedura e completă.
O problemă apare atunci când pe acest proces-verbal figurează o altă adresă decât cea a dvs. sau o adresă greșită. În acest caz, da, puteți face ceva.

”nu mi s-a mai cerut sa timbrez cererea de suspendare” - nu inteleg ce vreti sa spuneti. Dvs. ati facut cerere de suspendare? De ce?

Si mai am o nelamurire: odata admisa exceptia netimbrarii, apelul se anuleaza. Cum ati mai avut dvs un termen dupa ce s-a anulat apelul?
S-a suspendat in lipsa partilor .
intrebare: Pot face un nou apel in aceasta cauza si sa reiau totul de la inceput?t
Anumiti avocati recomanda repunerea pe rol. Acest lucru inseamna sa fac o cerere pentru repunerea dosarului pe rol sau sa retrimit toate actele pe care
le-am trimis prima data(apel,hotarare prima instanta,etc.)? ?
keeper, utilizator
Angajati-va un.av.care sa va studieze dosarul,reprezinte daca mai e cazul.de reprezentat etc.Degeaba mai faceti cerere de repunere pe rol daca nu s-a timbrat.Oricum nici dvs nu explicați prea clar .Nu pe forum se rezolva astfel de situatii...
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Din explicațiile dvs. este dificil de înțeles.
Dar, corelând datele scrise de dvs. (15.11.2019 și feb. 2020, + „mai”) îmi rezultă așa: dacă rezoluția din 15.11.2019 a fost a instanței de apel, înseamnă că suspendarea despre care vorbiți (din feb. 2020) a fost la primul termen în fața instanței de apel. Corect?

keeper a scris:

... si-n mai mi s-a cerut sa timbrez cererea de suspendare.

„si-n mai” = în luna Mai...

Mda. Un avocat, în cazul în care l-ați fi avut, ar fi văzut mai multe . Ar fi văzut dincolo de text. Dincolo de ceea ce își imaginează că ar putea să vadă un arhitect, medic etc (și, în general, oricine crede că dreptul un fel de floare la ureche, și-l pot practica și cei care au experiență în tinichigerie).

Cererile pentru repunerea pe rol, când suspendarea judecării se datorează părților (lipsa lor, în cazul dvs) - se timbrează cu 50% din taxa judiciară de timbru pentru cererea sau acțiunea a cărei judecare a fost suspendată;

De aici rezulta și taxa de timbru... inițială. (sau măcar întrebarea: dar taxa inițială s-a plătit? + verificare etc)
Povestea cu... n-am primit, n-am știut etc. nu ține. („procesul verbal de înmânare aflat la fila 19”)

V-ați ratat de-aiurea șansele în apel.
romascanu, moderator