Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Bună ziua, Soțul meu a primit după 5 ani o ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Bună ziua, Soțul meu a primit după 5 ani o înștiințare ...

Bună ziua,
Soțul meu a primit după 5 ani o înștiințare de executare silita cu popriri pt un împrumut de 250 lei la Feratum, ajuns dublu cu penalizări și încă 841 lei cheltuieli de execuție și judecătorești. Dacă la dosar nu exista dovada primirii notificărilor pe care ei susțin ca l-au trimis pe parcursul primilor 3 ani, aceasta datorie se prescrie?
Mulțumesc.
sa faca contestatie la executare si sa invoce prescriptia.
Ați cerut copie xerox a dosarului de la executorul judecătoresc să vedeți dacă creditorul a făcut demersuri pentru întreruperea prescripției`?
Bună seara! Da, am solicitat pe adresa email a biroului copie după dosar dar nu ni s-a raspuns și nici la telefon nu raspunde.
Da, pe e-mail. La telefon nu raspunde nimeni.

Dapix a scris:

Ați cerut copie xerox a dosarului de la executorul judecătoresc să vedeți dacă creditorul a făcut demersuri pentru întreruperea prescripției`?

pierdeti timp valoros, daca somatia e de la executor, faceti contestatie la executare.