Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tulburarea de posesie ,ocuparea unui teren fara ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tulburarea de posesie ,ocuparea unui teren fara acceptul propietarului ...

Tulburarea de posesie ,ocuparea unui teren fara acceptul propietarului ,folosirea acelui teren si refuzul de al elibera ,,este caz penal sau civil ?? Ocuparea terenului s-a efectuat fara violenta .
Cata vreme ocuparea terenului nu s-a facut prin violenta, amenintare ori prin desfiintarea ori stramutarea semnelor de hotar, nu constituie o infractiune. in sine.
MihailZC, utilizator
Solutia ar fi un proces civil prin care sa revendicati suprafața ocupată abuziv eventual și granituire pt stabilirea liniei de hotar dintre cele 2 proprietati.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Serios ??? Vi se pare ceva normal??
Mie unul nu mi se pare normal, dar nu ati intrebat daca mi se pare normal sau nu. Ati intrebat daca fapta (savarsita fara violenta) intra sub incidenta legii penale ori a celei civile.
Art. 256: Tulburarea de posesie
(1) Ocuparea, în întregime sau în parte, fără drept, prin violenţă sau ameninţare ori prin desfiinţarea sau strămutarea semnelor de hotar, a unui imobil aflat în posesia altuia se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
Sigur că este infracțiune! A strămutat hotarul ,fara sa tina cont de granița. Efectiv a invadat un teritoriu care nu îi aparține.

MihailZC a scris:

Cata vreme ocuparea terenului nu s-a facut prin violenta, amenintare ori prin desfiintarea ori stramutarea semnelor de hotar, nu constituie o infractiune. in sine.