Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Garanția din contractul de închiriere a unui ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Garanția din contractul de închiriere a unui apartament se impozitează?

Bună ziua. In cazul unui contract de închiriere imobil, ca proprietar, am primit la semnarea contractului contravaloarea unei luni de chirie, ca garanție (pe lângă chiria lunară).
Întrebarea mea este: in declarația pe care o depun la ANAF trebuie să trec și suma reprezentând garanția pentru a plăti impozitul pe venit sau nu?
Mulțumesc.
Nick9n, utilizator
Garanția constituie ceva ce restituite si nu se impozitează.