Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua , Ce prevede art. 56 din Legea nr. 127/2019 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua , Ce prevede art. 56 din Legea nr. 127/2019 "Art. 56. ...

Buna ziua ,

Ce prevede art. 56 din Legea nr. 127/2019

"Art. 56. – (1) Femeile care au realizat stagiul minim de cotizare si care au nascut 3 copii si i-au crescut pana la varsta de 16 ani beneficiaza la cerere de reducerea cu 6 ani a varstei de pensionare prevazuta in anexa nr. 5.

(2) La reducerea prevazuta la alin. (1) se adauga cate un an in plus incepand cu al patrulea copil.

(3) Reducerea varstei de pensionare prevazuta la alin. (1) si (2) se aplica si in cazul in care numarul de copii cuprinde si copii adoptati si crescuti pe o perioada de cel putin 13 ani."

Am gasit pe mai multe site-uri aceasta lege , esste valabila aceasta lege ? cand se poate depunde dosarul pentru pensionare ?

Va multumesc frumos pentru eventualele raspunsuri .
Legea 127/2019 ar trebui sa intre in vigoare la 01/09/2021.
Daca va intra in vigoare, doar incepand cu acea data puteti depune dosarul pentru a beneficia de acele reduceri.