avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua , Ce prevede art. 56 din Legea nr. 127/2019 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua , Ce prevede art. 56 din Legea nr. 127/2019 "Art. 56. ...

Buna ziua ,

Ce prevede art. 56 din Legea nr. 127/2019


"Art. 56. – (1) Femeile care au realizat stagiul minim de cotizare si care au nascut 3 copii si i-au crescut pana la varsta de 16 ani beneficiaza la cerere de reducerea cu 6 ani a varstei de pensionare prevazuta in anexa nr. 5.

(2) La reducerea prevazuta la alin. (1) se adauga cate un an in plus incepand cu al patrulea copil.

(3) Reducerea varstei de pensionare prevazuta la alin. (1) si (2) se aplica si in cazul in care numarul de copii cuprinde si copii adoptati si crescuti pe o perioada de cel putin 13 ani."

Am gasit pe mai multe site-uri aceasta lege , esste valabila aceasta lege ? cand se poate depunde dosarul pentru pensionare ?

Va multumesc frumos pentru eventualele raspunsuri .
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:02, 16 Noiembrie 2020
Legea 127/2019 ar trebui sa intre in vigoare la 01/09/2021.
Daca va intra in vigoare, doar incepand cu acea data puteti depune dosarul pentru a beneficia de acele reduceri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare Delia-ANA Delia-ANA Femeile care au născut și crescut 3 copii ,beneficiază de reducerea vărstei de pensionare?Dacă da,în ce condiții? (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata Anapmaria Anapmaria Bună ziua. Va rog sa ma ajutați cu o informație. Sunt născută în 1964,(55 de ani împliniți), am o vechime în munca 23 de ani și am dat naștere la ... (vezi toată discuția)
Bună seara! mai este valabila legea aceasta? iata ce prevede ... OanaG01 OanaG01 Bună seara! Mai este valabila legea aceasta? Iata ce prevede art. 56 din Legea nr. 127/2019 \"Art. 56. – (1) Femeile care au realizat stagiul minim ... (vezi toată discuția)