avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Daca as vinde o proprietate personala care este ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Daca as vinde o proprietate personala care este obținută prin ...

Daca as vinde o proprietate personala care este obținută prin munca mea cumpărată înainte de căsătorie, ar avea vrun drep actualul soț la ea , ar trebui sa împart ceva cu el ? Menționat ca suntem căsătoriți de 2 ani iar de cateva luni avem o declarație scrisă la notar ca vom avea bunuri comune . Va mulțumesc

Cel mai recent răspuns: Angelica84 , utilizator 16:12, 18 Noiembrie 2020
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Banii obținuți din vânzarea unui bun propriu sunt bun propriu.

Art. 340. Cod civil
Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soț:
...
g) bunurile, sumele de bani sau orice valori care înlocuiesc un bun propriu, precum și bunul dobândit în schimbul acestora;

Ce declarație?
Ați schimbat regimul matrimonial?
Ați inclus, cumva, în comunitate bunuri dobândite anterior încheierii căsătoriei? (În funcție de ce ați semnat s-ar putea să fie ori să nu mai fie valabil ce am scris mai sus).
Ultima modificare: Miercuri, 18 Noiembrie 2020
romascanu, moderator
de ce ati dat acea declaratie la 2 ani dupa casatorie? si inainte de declaratie cum era?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Doamna probabil s-a casatorit in strainatate, iar cand si-a transcris certificatul de casatorie ]n Romania, de la starea civila le-au solicitat o declaratie notariala in curinsul careia sa fie mentionat ca regimul matrimonial este cel al comunitarii legale de bunuri.
Noi ne am căsătorit in Germania iar in Germania nu am dat nici o declarație după 2 ani am ajuns in România si am recunoscut căsătoria iar acolo pentru a o trebuia sa dam declarația asta

gi-jane2 a scris:

de ce ati dat acea declaratie la 2 ani dupa casatorie? si inainte de declaratie cum era?

a, ok.
bunul dvs e propriu si obtineti bani, tot proprii. daca veti cumpara insa un alt bun.. trebuie sa va faceti probe in ce priveste provenienta banilor. in cazul unui imobil, lucrurile sunt mai simple, daca cumparati bunuri mobile, e mai complicat

Alte discuții în legătură

Art. 317 - independența patrimonialã a soților ContSters4579 ContSters4579 Art. 317 Independenţa patrimonială a soţilor (1) Dacă prin lege nu se prevede altfel, fiecare soţ poate să încheie[b] orice acte juridice cu celălalt ... (vezi toată discuția)
Cota parte apartament sotie cumparat inainte de casatorie JohnRomero JohnRomero Buna ziua, Sotia mea a cumparat un apartament cu credit ipotecar. Anul acesta ne-am casatorit si m-am gandit sa acopar jumatate din creditul total prin ... (vezi toată discuția)
Cumparare apartament pe numele parintilor, bun comun la partaj in casatorie? georgesima georgesima Daca sunt casatorit si cumpar doar cu fondurile mele un apartament, pe numele parintilor, la un eventual partaj sotia are vreun drept la acest bun? Se ... (vezi toată discuția)