Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Locuiesc intr-un bloc in care toti ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Locuiesc intr-un bloc in care toti titularii apartamentelor ...

Buna ziua!
Locuiesc intr-un bloc in care toti titularii apartamentelor sunt proprietari, iar un proprietar s-a scos de la intreținere și a inchiriat apartamentul in regim hotelier. Cine plateste intreținerea la acel apartament, ma refer la apa, canal, curent pe casa scării, lift etc. daca la apartamentul respectiv când sunt 4 persoane, cand 6 etc. Administratorul dă vina pe proprietar, dar nu il ia in evidență pe motiv ca a facut cerere ca nu mai locuieste acolo și l-a scos de la intrținere.
Va multumesc!
Apa si canalul le plateste el daca are apometre.Caldura o plateste el.Problema e la cheltuielile pt curent la lift si celelalte cheltuieli comune,la nr persoane.
In imobil de locuit in comun relatia asociatie-proprietar
Daca apartamentul este inchiriat in sistem hotelier iar proprietarul/locatarii nu inteleg sa comunice ,sa solicicite inregsitrarea in cartea de imobil,comitetul executiv poate decide inregistrarea numarului de locatari si calculare cote intretinere
L nr 196/2018
Articolul 30 (1)Proprietarii din condominii au obligatia sa notifice presedintelui orice schimbare intervenita in structura si numarul membrilor familiei prin deces, casatorii sau nasteri, persoanele luate in spatiu, precum si locatarii/comodatarii ca urmare a inchirierii sau a imprumutarii locuintei. (2)Notificarea prevazuta la alin. (1) se face in scris in termen de 10 zile de la schimbarea intervenita, de la luarea in spatiu, respectiv de la semnarea contractului de inchiriere/comodat

ynocentta, utilizator
Multumesc, dar cine stie numarul de persoane care trece pe acolo, uneori facându-se inchirieri cu ora, iar proprietarul este plecat din tara?
Mulțumesc!