avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Eliberare duplicat act notarial din 2005
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Eliberare duplicat act notarial din 2005

Buna ziua,
In speranta ca un coleg notar imi va putea oferi o solutie:
Am un contract de vanzare cumparare al unui imobil (casa si teren) autentificat la notar in 2005.
Am pierdut originalul.
Am fost la notariat sa mi se elibereze un duplicat : dna notar mi-a spus ca nu se pot elibera duplicate ale unor acte notariale autentificate anterior anului 2016. Imi poate elibera din arhiva doar o copie legalizata, valabila 6 luni.
Evidenta Persoanelor refuza sa-mi elibereze actul de identitate la adresa in baza acestei copii legalizate, solicitandu-mi un duplicat.
Simt ca ma invart intr-un cerc vicios.
Ce pot sa fac?
Ultima modificare: Joi, 19 Noiembrie 2020
Kyandra, moderator
Cel mai recent răspuns: viorel2001249 , utilizator 16:21, 23 Mai 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eliberarea duplicatelor s-a aplicat din 2013-2014. De atunci, actele se semnează intr-un singur exemplar original care ramane in arhiva biroului notarial, iar părțile primesc duplicate, care nu se semnează.

În 2005, toate exemplarele actelor erau semnate de parti. Iar clientii primeau acte semnate.
Deci atunci, nu exista notiunea de "duplicat".
Asa cum v-a spus si notarul, se poate elibera o copie legalizată dupa actul aflat în arhiva, care copie este valabilă 6 luni.
Nu va invartiti in niciun cerc vicios. Doar că domnii de la Evidența populației trebuie să se mai documenteze puțin.
Rugati-i să se uite în arhiva, la alți cetățeni, care au acte de proprietate mai vechi de 2013, daca pe actul respectiv scrie "duplicat ".
Ultima modificare: Joi, 19 Noiembrie 2020
raluk0207, utilizator
Buna ziua ! Ati rezolvat ceva si cum? Ma aflu in aceeasi situatie .. Multumesc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Părinții mei mi-au donat o garsonieră, dar ca act mi s-au dat două duplicate nesemnate. am dreptul să îi solicit doamnei notar o copie după original? Ale Vio Ale Vio Buna ziua. Ieri, 12 septembrie 2018, părinții mei mi-au donat o garsoniera, prin act donație, la notariat. Fratele meu este trecut ca si declarant, în ... (vezi toată discuția)
Actele autentice notariale - nr.exemplare cretzustancu cretzustancu Buna seara Am inteles ca mai nou, conform legii Actele autentice notariale se intocmesc intr-un singur exemplar original. Este valabil si pentru ... (vezi toată discuția)
Notari - semnarea contractelor de vanzare cumparare lavanelRZV lavanelRZV Daca ma puteti ajuta cu o nelamurire..am cumparat un apartament...si la notar ne-a pus sa semnam doar original..iar duplicatul este semnat doar de notar...asa ... (vezi toată discuția)