Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Indice corectie : As avea o întrebare în legătură ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Indice corectie : As avea o întrebare în legătură cu indicele de corectie pentru ...

As avea o întrebare în legătură cu indicele de corectie pentru calculul pensiilor.
Într-o decizia de pensie de invaliditate din martie 2017 e 1,21, același indice se păstrează și in decizia de pensie la limita de varsta din 09.2020. Conform decizie 702/31.10.2019, nu ar trebuie ca indicele sa fie cel aferent anului 2020 (1,41) ?
Mulțumesc anticipat.
Nu.
Doar cei pensionati de invaliditate pe legea 19/2000(inainte de 01/04/2001) pot beneficia de prevederile Deciziei 702/2019 a CCR.
Vezi comincatul CCR din 20.01.2021
Larion Ciobanu
Ati primit majorarea la pensie cu indicele de corectie ? daca da , de cand ? incepand cu luna februarie 2020 sau de cand ati iesit la pensie ? adica recalcularea sa produs incepand cu luna februarie 2020 si ati primit marirea sau suma care vi se cuvenea ati primit din anul pensionarii daca bineinteles nu a fost aplicat indicele de corectie ,
Sper ca ati inteles ce doresc sa intreb .
Multumesc
Scuze pentru numele Ciobanu , trebuia Vasile ! din cauza vitezei
Vezi comincatul CCR din 20.01.2021

Indicele de corectie mai are putin de trait.
Este in faza terminala.
Astept comentarii despre el la momentul in care va disparea ca si notiune din legsilatia pensiil;or publice.
Acest lucru se va intampla in acest an 2021.
Va asigur ca nu va mai o asa mare veselie.
Carp Mircea, utilizator