Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Incepand cu trim IV firma devine platitoare de impozit ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Incepand cu trim IV firma devine platitoare de impozit pe profit

Buna ziua, am urmatoarea speta: o societate microintreprindere a realizat in primele 3 trimestre din anul calendaristic ch cu provizionale neded in suma de 1000 lei. Incepand cu trim IV devine platitoare de impozit pe profit si isi anuleaza provizionul prin constituirea unui venit in suma de 1000 lei.
Intrebarea mea este: venitul din anularea provizionului este neimpozabil la calculul impozitului pe profit avand in vedere ca, cheltuiala cu provizionul a fost constituita in perioada in care societatea era platitoare de impozit pe venitul microintreprinderilor?
george-neagu, moderator