Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara! Va rog, am nevoie de un specialist in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara! Va rog, am nevoie de un specialist in vederea unei ...

Buna seara!
Va rog, am nevoie de un specialist in vederea unei actiuni in instanta de hartuire la locul de munca.
Nu stiu de unde sa incep si cum sa fac.
Mentionez ca lucrez intr-o institutie publica si este vorba despre un sef.
Iar la ceilalti sefi ierarhic superiori, nu am gasit intelegere. Din contra, lucrurile merg si mai rau.
De vreo 4 ani ma confrunt cu asta.
Este duminica seara si deja ma inteapa inima ca maine este luni si trebuie sa merg la munca...
Va rog!
Multumesc!
Daca aveti probe sa mergeti cu ele la avocat.
In justitie trebuie probe.
numai după ce expuneți unui avocat situatia si probele puteti fi consiliata corespunzător și confidential
Da.
Pot sa va contactez?
Ma puteti ajuta in aceasta privinta?
Multumesc!
Cornel Vasile, Consilier juridic
Puteti sesiza Inspectia Muncii sau Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii (CNCD).

Inspectia Muncii poate efectua un control neanuntat la sediul angajatorului, fara a dezvalui insa motivul controlului sau identitatea celui care a facut reclamatia.

CNCD are competenta de a sanctiona atat hartuitorul, cat si institutia angajatoare care a tolerat acest comportament.
Va multumesc!
Fiind functionar public, avem legatura cu ITM-ul?
Sa fac sesizare in acelasi timp si la ITM si la CNCD?

Cornel Vasile a scris:

Puteti sesiza Inspectia Muncii sau Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii (CNCD).

Inspectia Muncii poate efectua un control neanuntat la sediul angajatorului, fara a dezvalui insa motivul controlului sau identitatea celui care a facut reclamatia.

CNCD are competenta de a sanctiona atat hartuitorul, cat si institutia angajatoare care a tolerat acest comportament.