Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Producerea cosmeticelor non farmaceutice
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Producerea cosmeticelor non farmaceutice

Buna ziua,

Am un SRL prin care vand produse personalizate (caen 1812 - principal)

As vrea, pe langa activitatea pe care o prestez deja, sa produc si cosmetice. Mentionez ca nu am studii superioare in domeniu, ci doar pasiune si multe cursuri online la activ. :D
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
- am nevoie de studii/diplome/atestari in acest domeniu, avand in vedere ca produsele sunt strict cosmetice si nu dermatologice/farmaceutice/etc?
- trebuie autorizat suplimentar spatiul in care se vor produce cosmeticele? De ce autorizatii am nevoie?
- in afara de inregistrarea la Ministerul Sanatatii a fiecarui produs in parte mai am nevoie de alte documentatii pentru a pune produsele pe piata?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri. :)

O zi frumoasa tuturor!
CuriousR, utilizator