Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare contract munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare contract munca

In cazul asistentului personal incadrat cu CIM pe perioada nedeterminata, la decesul persoanei cu handicap CIM al acestuia inceteaza de drept conf. art.39 alin.4 din Legea 448/2006. Este corect a se opera in cartea de munca incetarea cu art.39 alin.4 din Legea 448/2006 si art.55 lit.a din Codul Muncii.
De altfel se mai pune problema daca in acest caz asistentul personal poate beneficia de somaj.
Va multumesc.
Art. 65. - (1) Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului reprezintă încetarea contractului individual de muncă determinată de desfiinţarea locului de muncă ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fără legătură cu persoana acestuia.
Ca sa beneficiati de somaj trebuie sa aveti in ultimele 24 de luni cel putin 12 luni lucrate cu norma intreaga , sau cu CIM cu timp partial dar sa fie facuta norma .
Completez la ceea ce a spus colegul meu, si anume desfacerea contractului individual de munca trebuie sa se faca din motive care nu au legatura cu persoana salariatului
geanina_Prv a scris:

In cazul asistentului personal incadrat cu CIM pe perioada nedeterminata, la decesul persoanei cu handicap CIM al acestuia inceteaza de drept conf. art.39 alin.4 din Legea 448/2006. Este corect a se opera in cartea de munca incetarea cu art.39 alin.4 din Legea 448/2006 si art.55 lit.a din Codul Muncii.
De altfel se mai pune problema daca in acest caz asistentul personal poate beneficia de somaj.
Va multumesc.

Da, este corect temeiul de drept al incetarii raportului de munca ... art.39 alin.4 din Legea nr.448/2006.
Potrivit Normelor metodologice de aplicare a Legii nr.76/2002, prin motive neimputabile se intelege si incetarea de drept a raportului de munca al asistentului personal al persoanei cu handicap grav in cazul decesului persoanei cu handicap grav, in temeiul art. 39 alin. (4) din Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicata, cu modificarile ulterioare.
Ca sa beneficiati de somaj mai trebuie sa indepliniti conditia stagiului de cotizare : minim 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii pentru acordarea somajului.