Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... intoarcere din CIC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

intoarcere din CIC

Buna seara,
Avem un tatic care se prezinta la lucru dupa terminarea CIC.
Problema este ca firma noastra nu mai lucreaza in perioada 14.12.2009-- 01.03.2010 (suntem firma de constructii), salariatii ramasi sunt in CFS la cererea lor, ei fiind pensionari.
Postul celui care se intoarce este desfiintat si dorim sa-l trecem in somaj.
Intrebarea este daca putem sa-l dam la somaj fara preaviz intrucit nu are unde veni sa lucreze, macar 4 ore,
si ce sa lucreze de unul singur!
Va multumesc.
Buna seara.
daca postul este desfiintat, trebuie sa ii acordati un preaviz de 20 de zile lucratoare. Ca sa nu mai existe aceasta perioada de preaviz, ar trebui sa isi ceara dansul lichidarea la zi,dar atunci, nu va mai beneficia de somaj.
Dumneavoastra nu v-ati suspendat activitatea sau?? Faptul ca ceilalti angajati au preferat sa isi faca aceste cereri de CFS, nu inseamna decat ca au anumite probleme personale de rezolvat nu ca aveti dumneavoastra probleme financiare.
Ordonanţă de urgenţă nr. 28/2009 privind reglementarea unor măsuri de protecţie socială

Art. 2. - (1) În anul 2009, pe perioada suspendării contractului individual de muncă din iniţiativa angajatorului, în cazul întreruperii temporare a activităţii potrivit art. 52 alin. (1) lit. d) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările şi completările ulterioare, salariaţii ale căror contracte sunt astfel suspendate şi care beneficiază de indemnizaţia de minimum 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat, prevăzută la art. 53 alin. (1) din Legea nr. 53/2003, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi angajatorii, pentru salariaţii respectivi, sunt scutiţi de plata contribuţiilor de asigurări sociale datorate potrivit legii, dar nu pentru mai mult de 90 de zile.
(2) Indemnizaţiile de care beneficiază salariaţii, de minimum 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat, plătite din fondul de salarii, pe durata întreruperii temporare a activităţii angajatorului, prevăzută la art. 53 alin. (1) din Legea nr. 53/2003, cu modificările şi completările ulterioare, nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, pentru o perioadă de cel mult 90 de zile în anul 2009, în înţelesul impozitului pe venit prevăzut de Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare.
carodum63 a scris:

Buna seara,
Avem un tatic care se prezinta la lucru dupa terminarea CIC.
Problema este ca firma noastra nu mai lucreaza in perioada 14.12.2009-- 01.03.2010 (suntem firma de constructii), salariatii ramasi sunt in CFS la cererea lor, ei fiind pensionari.
Postul celui care se intoarce este desfiintat si dorim sa-l trecem in somaj.
Intrebarea este daca putem sa-l dam la somaj fara preaviz intrucit nu are unde veni sa lucreze, macar 4 ore,
si ce sa lucreze de unul singur!
Va multumesc.

Da, il puteti trimite in somaj ....
Multumesc mult pentru raspunsuri si totusi revin cu intrebarea daca pot sa-l incadrez o zi si sa-i fac decizia de concediere imediat sau dupa termenul legal de 20 zile, care nu se poate materializa fizic.
Firma nu e suspendata,nu putem lucra din cauze tehnologice: temperaturi scazute, ploi, lipsa posibilitatii de acces la lucrare.
Bineinteles ca nu avem resurse financiare, mai ales ca o peioada de 6 luni din 12 luni nu am avut contracte. Noi am incercat sa gasim posibilitati sa existam dar asemenea prevederi din codul muncii ne incurca si mai mult.Patim toate impozitele si taxele dar preavize fara munca si loc de munca e chiar prea mult.
La multi ani!
In cazul concedierii desfacerea CIM se face numai dupa perioada de preaviz.