Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident masina
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident masina

Am avut un accident de masina pe un drum european. Se spune ca noi suntem vinovati pt ca am lovit masina din spate pt ca nu am putut evita. Eram pe banda a doua, pe banda intai era plin de masini, iar in fata masina lovita, s-a oprit pe axul drumului, pe linia continua si a semnalizat stanga, pe un drum unde era interdictie de virat la stanga. Cine este vinovat?
Multumim!
Din cele prezentate rezulta ca dvs nu ati pastrat o distanta corespunzatoare fata de autovehiculul din fata pentru a putea opri in siguranta. Sunteti vinovata de producerea accidentului. Cel putin asa rezulta din informatiile furnizate.
Daca puteti dovedi ca celalalt autovehicul a franat brusc in timpul mersului pentru a vira intr-un loc nepermis,culpa in producerea evenimentului rutier este comuna,dar si dvs.aveti culpa nepastrand distanta regulamentara pentru efectua franarea fara consecinte
Consider ca a fost stabilita corect vinovatia dvs ....de vreme ce nu ati pastrat distanta regulamentara intre masini, pentru a opri in siguranta in caz de nevoie ....