avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua. Daca sunt recidivist pe condus sub ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua. Daca sunt recidivist pe condus sub influenta, iar ...

Buna ziua. Daca sunt recidivist pe condus sub influenta, iar prima condamnare este de un an si 6 luni cu suspendare, exista vreo sansa sa primesc amenda penala sau ceva care sa nu includa executarea pedepsei?
Sanse destul de reduse, dar exista aceasta posibilitate, ma refer la amenda penala. Conteaza circumstantele reale si personale si apararea exercitata.
in niciun dintre cazuri, nu au existat parti sau obiecte vatamate, pur si simplu am fost oprit in trafic..

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Sanse destul de reduse, dar exista aceasta posibilitate, ma refer la amenda penala. Conteaza circumstantele reale si personale si apararea exercitata.

~ Conținut șters la cerere ~
Ce nu am inteles, amandoua faptele sunt conducere sub influenta alcoolului ?
Sub influenta psihoactivelor, respectiv THC..

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Ce nu am inteles, amandoua faptele sunt conducere sub influenta alcoolului ?

Alte discuții în legătură

Si-a recuperat cineva permisul retinut pentru substante interzise? George' George' Buna ziua! Anul trecut pe 13.07.2019 am fost oprit la un control de rutina, si pe langa asta mi-a fost facut si un drugtest unde am iesit pozitiv la thc. Am ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. daca am savarasit o fapta in perioada de incercare ... Feeric2k18 Feeric2k18 Buna ziua. Daca am savarasit o fapta in perioada de incercare de doi ani, iar pana incepe cazul nou mie imi expira si perioada de incercare si indeplinesc si ... (vezi toată discuția)
Tata a accidentat o persoană în timp ce conducea sub influența alcoolului și având permisul expirat. la ce consecințe se poate aștepta? Ranya1402 Ranya1402 Tatăl meu a facut ieri un accident cu masina ! A intrat în 2 pomi , o creanga a căzut pe o persoană care stătea pe banca .. Rezultat \" umar si femur ... (vezi toată discuția)