Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Am un Antecontract de vanzare - cumparare a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Am un Antecontract de vanzare - cumparare a unei case ...

Buna ziua
Am un Antecontract de vanzare - cumparare a unei case incheiat intre mine si soacra mea acum 10 ani . Mentionez ca locuim amandoi in aceasta casa. De atunci nu sa mai facut nimic , imobilul respectiv nu este intabulat , mai este valabil Antecontractul meu sau mai bine zis este proprietatea mea , am drepturi depline asupra proprietatii respective , sau proprietatea a ramas asupra lui soacra mea pana la intabulare si perfectarea unui contract de vanzare - cumparare. Daca nu se intreprinde nimic in acest sens si soacra moare [mentionez ca soacra mai are 3 copii] mai am dreptul la proprietate sau mostenesc toti copii ei. Mentionez de asemenea ca in antecontract se specifica faptul ca voi achita 6.000 lei dar nu am dat nimic din bani acestea.
Revin asupra Antecontract de vanzare - cumparare a unei case intre mine si soacra mea cu cateva precizari ; CITEZ DIN ANTECONTRACT
Incheiat azi 08 Ianuarie 20l0
Subsemnatul vanzator, vindem cumparatorului de mai sus intregul drept de proprietate pe care ii avem asupra imobilului Casa de locuit cu anexele ei gospodaresti intreg terenul construit curtea de 1000 mp imobil pe care I-am dobandit cu titlu de drept mostenire de pe urma defunctului conform certificatului de mostenitor. Imobilul nu este 1ntabulat in cartea funciara Pretul de vanzare - cumparare, stabilit de comun acord intre noi, partile contractante, este de 6.000 le i . pret care s-a achitat in intregime anterior semnarii prezentului antecontract de vanzare - cumparare
Antecontractul de vanzare - cumparare se incheie cu drept de uzufruct viager in favoarea vanzatoare in sensul ca aceasta va locui 1n imobil pana la incetarea din viata
Totodata, subsemnatii vanzatori declaram ca, imobilul pe care il instrainam nu face obiectul unor, procese civile, nu l-am mai instrainat altor persoane si nu am garantat cu el sens in care consimtim la notar respectiv Intabularea acestuia 'in C.F pe numele si in favoarea cumparatorului din prezentul antecont ract, cu titlu de drept cumparare, pe care o garantam de orice evictiune totala sau partiala, conform art.1337 Cod Civil, si ne obligam sa semnam contractul autentic de vanzare-cumparare in favoarea cumparatorului . Subsemnatul cumparator, cumpar de la vanzator constructiile si terenul descris mai sus si solicit intabularea dreptului de proprietate in CF. pe nurnele rneu cu titlu de drept cumparare
O sa-mi fie de folos acest antecontract dupa moartea soacrei sau va trebui sa ma lupt in instanta cu copii ei , am dreptul acuma asupra proprietati sau numai la finalizarea contractului de vinzare - cumparare
Multumesc
De ce nu intocmiti contractul de vanzare in forma autentica ? Antecontractul in principu, are valabilitate in cadrul unui posibil proces. Dar mai bine actionati acum cqnd soacrae dvs traieste.