avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata intretinere

Va salut,
Am doua intrebari legate de plata intretinerii prin cont bancar:
1. Cat de legal este conditionarea acceptarii platii de depunerea unei copii xerox dupa ordinul de plata? De cateva luni, administratorul blocului ne informeaza ca, in absenta copiei, va considera ca nu am achitat obligatiile de plata. In lege se mentioneaza doar obligatia de achitare, fara a se mentiona forma de plata. Imi scapa ceva?
2. Este logic/legal ca administratorul sa taie chitanta pentru o plata facuta prin transfer bancar? Administratorul spune ca trebuie, altfel nu poate inregistra plata. Mie mi se pare redundant si lasa impresia unei inregistrari duble.

Va multumesc,
Alex
Cel mai recent răspuns: sorin.damian , utilizator 09:07, 3 Decembrie 2020
6 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu e nevoie nici de 1, nici de 2. Banca pune la dispoziția beneficiarului, asociația, extrasul de cont, unde se regăsesc dovezile plăților efectuate. În același timp banca plătitorului furnizează dovada celui care a efectuat operațiunea, în locul chitanței.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc mult pentru raspuns! Asa m-am gandit si eu, insa m-am izbit de urmatoarea situatie penibila: doar presedintele asociatiei are dreptul de a scoate un extras de cont de la banca, iar acesta nu are timp/chef/dorinta de a o face macar o data pe luna. Astfel, administratorul ne cere copia xerox (nu digital, ca nu are aceeasi valoare(!)).
De asemenea, pentru ca nu am trimis acea copie timp de cateva luni, am fost instiintat ca sunt restantier si ca urmeaza sa fiu actionat in instanta.
Avand in vedere absurditatea situatiei, ma gandesc sa renunt in a mai trimite copia. Astfel, in cazul in care se ajunge sa fiu actionat in instanta pentru neplata, administratia ar trebui sa aduca dovezi care sa aduca care sa demonstreze neplata sau eu sunt cel care trebuie sa dovedesc ca sunt la zi?
Legat de extrasul de cont, am posibilitatea de a obtine o copie dupa acesta? Banuiesc ca cei de la banca nu ma pot ajuta, insa exista vreo prevedere legala prin care presedintele de asociatie sa refuze sa ma ajute in cazul in care fac o cerere scrisa?

latka a scris:

Nu e nevoie nici de 1, nici de 2. Banca pune la dispoziția beneficiarului, asociația, extrasul de cont, unde se regăsesc dovezile plăților efectuate. În același timp banca plătitorului furnizează dovada celui care a efectuat operațiunea, în locul chitanței.

3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Președintele asociației are obligația de a avea timp.
Daca va dau in judecata vor pierde procesul.
Aveti dreptul de a va angaja avocat la proces si asociatia va plăti avocatul.dvs.

Faceți o contestatie pentru restanta si sesizati primaria.
Ultima modificare: Luni, 30 Noiembrie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1-Unitatea bancara pune la dispozitia beneficiarului asociatia d eproprietari extrasul de cont cu toate operatiile executate prin banca
2-Administartorul de imobil detine obligatia sa emita document justificativ pentru orice plata in contul intretinerii lunare
Atat timp cat dv aveti dovada platii intretinerii in termenul stabilit,nu aveti de ce sa va faceti probleme
In eventuala actionare in instanta asociatia de proprietari va pierde si dv aveti dreptul sa solicitati inclusiv cheltuieli de judecata daca intelegeti sa angajati aparator ales
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util

alex_element a scris:


De asemenea, pentru ca nu am trimis acea copie timp de cateva luni, am fost instiintat ca sunt restantier si ca urmeaza sa fiu actionat in instanta.
Avand in vedere absurditatea situatiei, ma gandesc sa renunt in a mai trimite copia. Astfel, in cazul in care se ajunge sa fiu actionat in instanta pentru neplata, administratia ar trebui sa aduca dovezi care sa aduca care sa demonstreze neplata sau eu sunt cel care trebuie sa dovedesc ca sunt la zi?
Legat de extrasul de cont, am posibilitatea de a obtine o copie dupa acesta? Banuiesc ca cei de la banca nu ma pot ajuta, insa exista vreo prevedere legala prin care presedintele de asociatie sa refuze sa ma ajute in cazul in care fac o cerere scrisa?

Trebuie sa contestati, in primul rind, acea lista de intretinere in care apar restantele, conform art. 28 din legea 196/2018.
Specificati ca dovada platii se regaseste in extrasul de cont al beneficiarului (presupun ca atunci cind faceti plata scrieti si detalii care sa identifice platitorul si pentru ce e efectuata plata) si este obligatia legala a asociatiei sa verifice extrasul de cont, atit pentru ce intra in cont, cit si pentru platile efectuate. Administratorul cu ce document justifica platile facute ? E multa rea-vointa in actiunile intreprinse de administrator.

Da, e posibil sa ajungeti si in instanta., cu actiune initiata de asociatie sau de dvs. Si da, asociatia, daca va da in judecata trebuie sa aduca dovezi. Dvs. nu puteti obtine de la banca asociatiei extrasul de cont, ea il va elibera doar reprezentantului asociatiei-presedintele.

E absurd ca nu puteti trimite prin mijloace electronice dovada ordinului de plata. In instanta puteti folosi ca dovezi copii dupa ordinele dvs. de plata, nu va trebuie extras de cont al bancii beneficiare, puteti cere ca asociatia sa probeze ca nu ati facut acele operatiuni, pentru care v-a declarat restantier.
Ultima modificare: Marți, 1 Decembrie 2020
latka, moderator

Alte discuții în legătură

Plata intretinerii prin virament bancar deluria deluria Aveti idee daca plata intretinerii se poate face prin ordin de plata? Daca da, exista vreo varianta legala de a-l obliga pe presedintele asociatiei sa-mi spuna ... (vezi toată discuția)
Penalitati intretinere JANGABRIEL JANGABRIEL am primit de curand o citatie de la judecatorie prin care asciatia de proprietari m-a chemat in instanta pt neplata intretinerii din iunie 2009 pana in ... (vezi toată discuția)
Ce dovadă că am platit întreținerea in contul asociației ... apM25 apM25 Ce dovadă că am platit întreținerea in contul asociației pot primi din partea ei? (vezi toată discuția)