Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Banii primiti prin cont bancar de la copil din Belgia ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Banii primiti prin cont bancar de la copil din Belgia care nu ...

Banii primiti prin cont bancar de la copil din Belgia care nu au fost impozitati acolo, unde trebuie declarati si se plateste impozit daca persoana este pensionara, cu o pensie de 1400 Ron. Multumesc pentru ajutor
Banii primiti de la copil reprezinta donatie si nu se impoziteaza. Impozitarea este treaba celui ce a castigat venitul - in speta, copilul - iar nu a parintelui pensionar.
Multumesc pentru raspuns. Insa, eu lucrez ca indépendant in Belgia si ma scad cu banii la impozitul din Belgia. Contabila din Belgia, mi-a spus ca in Romania, ajutorul lunar pentru mama este impozabil.
Banii pe care ii trimiteti mamei sub forma de ajutor/donatie nu se impoziteaza in Romania.
Iulian MANEA, Contabil