Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua.Mama a decedat in 2019.Mostenitorul a depus ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua.Mama a decedat in 2019.Mostenitorul a depus cerere ...

Buna ziua.Mama a decedat in 2019.Mostenitorul a depus cerere si a primit renta aferanta anului decesului.Din motive obiective nu s a ridicat renta pe anii 2017, 2018 de catre decedata.Sumele au fost trecute in masa succesorala dar nu au fost livrate de APIA.Stiu ca pana la 3 ani sunt in contul APIA si au obligatia sa le trimita mostenitorului. Este conform legii sau nu ?
Trebuie să notificați APIA și să comunicați copie după certificatul de moștenitor și contul moștenitorului. Apoi solicitați plata pentru anii 2017 și 2018.