Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Important.Sfat asociatie proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Important.Sfat asociatie proprietari

Buna seara
Am nevoie de sfat,va rog.
Detin un apartament,sunt plecata din tara.De curand sta o persoana in varsta la mine,am declarat la asociatie.Astazi au venit sub pretextul sa citeasca apometrele,desi persoana in cauza sta in casa respectiva de o saptamana ca sa imi spuna ca au descoperit ei o defectiune la apa pe coloana,in dreptul
apartamentului meu . Ca se aude picurand,ca s-a format deja o pata de apa in tavan si la mine si la vecinu de la 3. Eu stau la 2.Si ca problema ar fi la mine si ei trebuie sa sparga sa repare.Problema e ca la mine nu e nici-o apa pe nici-un tavan sau pe langa tevi,mie mi-au zis ca trebuie sa sparga in baie pe voloana,mamei mele ca trebuie sa sparga in tavan la bucatarie.Ca in caz contrar daca refuzam si fisura devine spartura si se inunda ,si se pierde apa,eu voi suporta pagubele.
Intrebarea mea e daca eventualele pagube de pe coloana trebuiesc suportate doar de mine ptr ca defectiunea e in dreptul meu sau daca se imparte la toata coloana de la parter la ultimul etaj ptr ca e instalatia blocului,nu a mea. Daca legal sunt obligata sa platesc sau ii pot da in judecata daca incearca sa imi puna doar mie in spate toata incarcatura.
Tind sa cred mai mult ca incearca sa acopere altceva ptr ca nimic din ce mi-au spus ei nu demonstreaza ca e defectiune in dreptul apartamentului meu.Eu cred ca vor sa sparga cam degeaba si nu le-as da voie
Multumesc.Chiar am nevoie de un sfat urgent
Si inca o intrebare:Daca totusi ii las sa sparga si se dovedeste ca nu e nici-o defectiune la mine,ii pot da in judecata solicitand sa imi plateasca daunele provocate in casa?
ghost87, utilizator
Si asociatia si dvs. trebuie sa respectati prevederile legii:
Articolul 31
(1)Cu un preaviz motivat scris de 5 zile emis de comitetul executiv al asociatiei de proprietari, proprietarul este obligat sa permita accesul presedintelui sau al unui membru al comitetului executiv, administratorului si al unei persoane calificate in realizarea lucrarilor de constructii/reparatii, dupa caz, in proprietatea sa individuala, atunci cand este necesar sa se inspecteze, sa se repare ori sa se inlocuiasca elemente din proprietatea comuna, la care se poate avea acces numai din respectiva proprietate individuala. Fac exceptie cazurile de urgenta cand termenul pentru preaviz este de 24 de ore.

(2)In cazul in care proprietarul nu permite accesul in proprietatea sa, in conformitate cu prevederile alin. (1), acesta raspunde civil si penal, dupa caz, pentru toate prejudiciile create proprietarilor afectati, in conditiile legii.

(3)Proprietarii din condominiu care sufera un prejudiciu ca urmare a executarii lucrarilor prevazute la alin. (1) sunt despagubiti de catre asociatia de proprietari, din fondul de reparatii.

(4)In cazul in care prejudiciul este cauzat de catre executantul lucrarilor de interventie, persoana fizica/juridica, despagubirea va fi recuperata de la acesta, in conditiile legii.

(5)Lucrarile de interventie la elementele componente ale proprietatii comune, efectuate in baza alin. (1), se executa in conditii stabilite de comun acord si consemnate printr-un acord semnat de catre proprietar si asociatia de proprietari.

(6)In situatia in care, pe parcursul executarii lucrarilor de interventie in baza prevederilor alin. (1), se afecteaza in orice mod proprietatea individuala, cheltuielile necesare pentru aducerea la starea tehnica initiala a acestora se suporta in conditiile alin. (3) si/sau (4), dupa caz.
[ link extern ]

E clar ca puteti sa-i dati in judecata, mai ales ca trebuie sa semneze acel acord, inainte de a efectua lucrarea.

Cheltuielile de reparatie ale coloanei se suporta de catre toti proprietarii racordati la acea coloana. Practic se impart cheltuielile. Coloana este parte comuna exclusiva (adica doar a unora dintre proprietari).

Insa pagubele le veti suporta doar dvs. daca nu veti ingadui efectuarea reparatiei.
latka, moderator
Nu se pune problema sa nu le

latka a scris:

Si asociatia si dvs. trebuie sa respectati prevederile legii:
Articolul 31
(1)Cu un preaviz motivat scris de 5 zile emis de comitetul executiv al asociatiei de proprietari, proprietarul este obligat sa permita accesul presedintelui sau al unui membru al comitetului executiv, administratorului si al unei persoane calificate in realizarea lucrarilor de constructii/reparatii, dupa caz, in proprietatea sa individuala, atunci cand este necesar sa se inspecteze, sa se repare ori sa se inlocuiasca elemente din proprietatea comuna, la care se poate avea acces numai din respectiva proprietate individuala. Fac exceptie cazurile de urgenta cand termenul pentru preaviz este de 24 de ore.

(2)In cazul in care proprietarul nu permite accesul in proprietatea sa, in conformitate cu prevederile alin. (1), acesta raspunde civil si penal, dupa caz, pentru toate prejudiciile create proprietarilor afectati, in conditiile legii.

(3)Proprietarii din condominiu care sufera un prejudiciu ca urmare a executarii lucrarilor prevazute la alin. (1) sunt despagubiti de catre asociatia de proprietari, din fondul de reparatii.

(4)In cazul in care prejudiciul este cauzat de catre executantul lucrarilor de interventie, persoana fizica/juridica, despagubirea va fi recuperata de la acesta, in conditiile legii.

(5)Lucrarile de interventie la elementele componente ale proprietatii comune, efectuate in baza alin. (1), se executa in conditii stabilite de comun acord si consemnate printr-un acord semnat de catre proprietar si asociatia de proprietari.

(6)In situatia in care, pe parcursul executarii lucrarilor de interventie in baza prevederilor alin. (1), se afecteaza in orice mod proprietatea individuala, cheltuielile necesare pentru aducerea la starea tehnica initiala a acestora se suporta in conditiile alin. (3) si/sau (4), dupa caz.
[ link extern ]

E clar ca puteti sa-i dati in judecata, mai ales ca trebuie sa semneze acel acord, inainte de a efectua lucrarea.

Cheltuielile de reparatie ale coloanei se suporta de catre toti proprietarii racordati la acea coloana. Practic se impart cheltuielile. Coloana este parte comuna exclusiva (adica doar a unora dintre proprietari).

Insa pagubele le veti suporta doar dvs. daca nu veti ingadui efectuarea reparatiei.

Eu le dau acces in apartament dar doar cu o dovada clara a defectiunii.Nu ar trebui sa vina cu ceva in acest sens?
Ei m-au mintit ca e apa pe tavan.Cineva de acasa a verificat si nu e apa nicaieri.
Daca ei nu imi ofera nimic concret dar continua sa insiste cu spartul? Eu ce pot face ? Adica ...ii las sa sparga ,descopera ei ca nu-i nimic acolo si eu raman cu gaura in perete ? Ceva nu e corect aici
Initial este necesar sa se constate de catre persoana specilizata unde exista defectiunea
Instalatia din coloana reprezinta parte comuna de a carei administrare si asigurare stare tehnica este responsabila asociatia de propritari
Legiuitorul a impus obligatia proprietarului sa asigure accesul reprezentantului asociatei de proprietari in vederea de executari reparatii la partea comuna de constructii si de instalatii
Cum probati legal,pagubele produse in casa?
Nu se justifica demers in instanta deoarece pentru a proba pagubele ,legal aveti nevoie de expertiza tehnica care are o valoare financiara mare
Cred ca nu ați citit articolul de lege. Nu au voie sa facă intervenția, fără a semna acel acord de despăgubire. Nu rămâneti cu gaura în perete.

ghost87 a scris:

Eu le dau acces in apartament dar doar cu o dovada clara a defectiunii.Nu ar trebui sa vina cu ceva in acest sens?
Ei m-au mintit ca e apa pe tavan.Cineva de acasa a verificat si nu e apa nicaieri.
Daca ei nu imi ofera nimic concret dar continua sa insiste cu spartul? Eu ce pot face ? Adica ...ii las sa sparga ,descopera ei ca nu-i nimic acolo si eu raman cu gaura in perete ? Ceva nu e corect aici