avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... recuperare ore lucrate suplimentar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

recuperare ore lucrate suplimentar

daca programul meu este de 9h in loc de 8h ,ce pot face ca să beneficiez de zile libere sau plata?
mentionez că în cadrul unitaţii există doua subunitati,unua unde se lucrează de la ora 7 la ora 15 şi o alta în care programul este de la ora 6 la ora 15
programul de 9h este pentru cei din productie,dar după cum observ sunt singura nemulţumită,pentru ca eu nu am primit niciodată vreo oră de recuperare,ceilalti observ că sunt multumiti deoarece beneficiază de clemenţa şefilor şi a conducerii
există posibilitatea să recuperez aceste ore ?
am fost anuntată ca nimeni nu mă va susţine
e cumva gresit că vreau să-mi recuperez această oră?
1hx5zilex4săptămâni=20h/lună


Ultima modificare: Luni, 7 Decembrie 2020
iza1999, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:38, 8 Decembrie 2020
Programul este mentionat si in c.i.m. ?
nu,programul normal de lucru este de 8h in care este inclusa şi pauza de masa,conform regulamentului intern
Ultima modificare: Luni, 7 Decembrie 2020
iza1999, utilizator
In acest cza, nu exista ore suplimentare .
bun,nu exista ore suplimentare,dar atunci cum sa-i determin sa nu mai vin 9 ore la serviciu?
ce pot face?
Sa incercati modificarea c.i.m. ... in loc de 9 ore sa se treaca 8 ore fara pauza de masa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare ore in weekend Gingilica Gingilica Buna ziua, Avand un program zilnic de 7h, pentru ca nu se intruneste norma saptamanala de lucru, este necesar sa recuperez cele 5h lipsa in weekend. Doar ... (vezi toată discuția)
Buna ziua , este corect sa lucrez 9 ore/ zi din care o ora nu ... denisa25 denisa25 Buna ziua , este corect sa lucrez 9 ore/ zi din care o ora nu este potanta deoarece o considera ora de masa dar neavand o ora stabilita! Plus sambata 3 -4 ... (vezi toată discuția)
In cat timp pot chema in judecata angajatorul daca pe durata ... PaulDanciu PaulDanciu In cat timp pot chema in judecata angajatorul daca pe durata contractului de munca nu-mi plateste orele suplimentare. Doresc sa inchei contractul actual pana ... (vezi toată discuția)