Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna,situatia mea suna astfel. Sunt copil recunoscut ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna,situatia mea suna astfel. Sunt copil recunoscut al tatalui, ...

Buna,situatia mea suna astfel. Sunt copil recunoscut al tatalui, insa nu am avut nicio legătură cu el, nici pensie alimentara nu mi-a platit. Stiu ca a fost recăsătorit si a avut un baiat(din cate stiu noua lui familie nu stia de existenta mea). Recent am aflat ca a decedat si as dori sa aflu daca s-a putut face succesiune si impartirea bunurilor fara ca eu sa fiu anuntata? Sunt conștientă ca in cazul in care exista testamemt pot fi exclusa. Anul decesului ar fi 2017
Andreeaki, utilizator
Da, s-a putut. Daca familia tatalui dvs si martorii nu v-au declarat existenta.
Exclus nu puteati fi nici daca exista testament, pentru ca in calitate de descendent, sunteti mostenitor rezervatar.
Mulțumesc de raspuns. Si de unde as putea sa incep sa merg pe fir, ca sa pot afla ce s-a întâmplat defapt dupa deces.
Va puteti adresa Camerei Notarilor Publici, de care apartine judetul unde tatal dvs a avut ultimul domiciliu, unde puteti afla daca s-a dezbatut succesiunea si la ce birou notarial.
Ulterior, va prezentati la biroul notarial respectiv, iar daca nu ati fost declarat, puteti solicita in instanta anularea certificatului de mostenitor.
Daca s-a dezbatut moștenirea sa mergeti la avocat.
Acțiunea trebuie foarte bine redactata si trebuie facute niste verificări.
In regula, deci voi merge la notar sa ma asigur in ce satdiu este succesiunea, daca este sau nu dezbatuta si apoi voi lua legatura cu un avocat, voi cauta cea mai buna solutie. Mulțumesc pentru interes