avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 159 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna,situatia mea suna astfel. Sunt copil recunoscut ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna,situatia mea suna astfel. Sunt copil recunoscut al tatalui, ...

Buna,situatia mea suna astfel. Sunt copil recunoscut al tatalui, insa nu am avut nicio legătură cu el, nici pensie alimentara nu mi-a platit. Stiu ca a fost recăsătorit si a avut un baiat(din cate stiu noua lui familie nu stia de existenta mea). Recent am aflat ca a decedat si as dori sa aflu daca s-a putut face succesiune si impartirea bunurilor fara ca eu sa fiu anuntata? Sunt conștientă ca in cazul in care exista testamemt pot fi exclusa. Anul decesului ar fi 2017
Ultima modificare: Joi, 10 Decembrie 2020
Andreeaki, utilizator
Cel mai recent răspuns: maria v , utilizator 09:19, 18 Decembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, s-a putut. Daca familia tatalui dvs si martorii nu v-au declarat existenta.
Exclus nu puteati fi nici daca exista testament, pentru ca in calitate de descendent, sunteti mostenitor rezervatar.
Mulțumesc de raspuns. Si de unde as putea sa incep sa merg pe fir, ca sa pot afla ce s-a întâmplat defapt dupa deces.
Va puteti adresa Camerei Notarilor Publici, de care apartine judetul unde tatal dvs a avut ultimul domiciliu, unde puteti afla daca s-a dezbatut succesiunea si la ce birou notarial.
Ulterior, va prezentati la biroul notarial respectiv, iar daca nu ati fost declarat, puteti solicita in instanta anularea certificatului de mostenitor.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca s-a dezbatut moștenirea sa mergeti la avocat.
Acțiunea trebuie foarte bine redactata si trebuie facute niste verificări.
In regula, deci voi merge la notar sa ma asigur in ce satdiu este succesiunea, daca este sau nu dezbatuta si apoi voi lua legatura cu un avocat, voi cauta cea mai buna solutie. Mulțumesc pentru interes

Alte discuții în legătură

Informatii mostenire Sebycretzu Sebycretzu Buna ziua, va adresez urmatoarea intrebare: daca nu l-am cunoscut personal pe tatal meu, el fiind stabilit in alt oras, cum aflu daca dansul a decedat intre ... (vezi toată discuția)
Chemare la succesiune ValentinB ValentinB Chemare la succesiune. Exista vreo procedura de a fi chemată la succesiunea tatălui meu? Eu sunt copilul din prima căsătorie, el mai are trei copii din ... (vezi toată discuția)
Dezbatere succesorala: termen gogu12002 gogu12002 Exista termen maxim in care se deschide o succesiune? (vezi toată discuția)