Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua, părinții mei dețin un spațiu de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua, părinții mei dețin un spațiu de parcare alocat ...

Bună ziua, părinții mei dețin un spațiu de parcare alocat blocului unde locuiesc și sunt proprietari al apartamentului. Este și cu semn pentru handicapați căci tatăl meu este nevăzător.

Un vecin de la alt bloc își parchează constant mașina pe locul de parcare al părinților mei.

Care este legea în aceasta privința? Poate parca orice în timpul zilei și la anumite ore?

Vecinul nu a cerut acordul părinților mei și lasă mașina și peste noapte.

Cum putem acționa ca să ii cerem sa elibereze locul?

Mulțumim anticipat
Bună ziua, încercați o somație cu un bilețel scris și pus pe parbriz sub ștergător. În eventualitatea în care nu se conformează, căutați numărul de telefon de la poliția/poliția locală din localitatea dvs. și apelați sau faceți o vizită în persoană pentru a reclama fapta.
daca nu are lasat nr de tel ca sa il sunati pt a-i cere sa mute masina sau nu o muta, chemati politia locala la fata locului si il vor amenda

AnaBaileFelix a scris:
părinții mei dețin un spațiu de parcare alocat blocului unde locuiesc

Detin (adica au in proprietate) sau cumva e vorba de un contract de inchiriere prin licitatie/atribuire de locuri de parcare ori altfel de drept (abonament, etc) ?
AnaBaileFelix a scris:
Care este legea în aceasta privința? Poate parca orice în timpul zilei și la anumite ore?

Trebuie precizat ca daca nu este deci vorba de proprietate privata, raspunsul este ca nu exista o lege anume si doar primariile sunt cele care administreaza locurile respective, primarii care si emit hotarari si regulamente cu privire la organizarea şi funcţionarea sistemului de administrare a parcarilor publice. Regulamentele pot fi diferite de la primarie la primarie, unele pot stipula clar orele in care pe locul atribuit si pt care exista autorizatie de parcare poti avea folosinta exclusiva si orele in care acesta nu este "rezervat" si la dispozitia ta, altele pot stipula si ca pe locul respectiv (in cazul in care este gasit liber) poate parca oricine un anumit timp scurt (cu implinirea unor conditii precum de exemplu afisarea la loc vizibil a unui nr de telefon pt contact) in cadrul unui anumit interval orar, etc, etc

Drept urmare, atat timp cat nu vorbim de proprietate privata (caci din context eu deduc ca nu), identificati ce regim si sub ce forma exista acel drept apoi verificati regulamentul primariei de care apartineti cu privire la aceasta.
Daca locul d eparcare este distinctiv inscriptionat,legal locul nu poate fi utilizat decat de catre beneficiarul contractului de concesiune loc de parcare
Pentru indepartare situatii neplacute,sesizati oficial politia rutiera care daca gaseste vehicul stationat pe loc destinat persoanelor cu handicap va dispune amenda
încercați o somație cu un bilețel scris și pus pe parbriz sub ștergător.

Somatia ca document oficial nu se consemneaza pe un "bilet"
Ca sa poata fi apreciat drept so,matie,un inscris trebuie sa contina anumite elemente de fapt si de drept
Nu va hazardati sa realizati actiuni la nivelul unui bun mobil care nu va apartine,pentru a nu fi acuzat ca ati savarsit fapte care pot fi incadrate sub incidenta contraventionala,civila sau penala
@Yno, poate nu s-a inteles, biletelul nu este *somatie*, biletelul este o incercare de rezolvare amiabila a situatiei.
Au raspuns bine cei care au scris mai sus, incercarea de rezolvare amiabila este de preferat intre vecini. Daca pui intre vecini "elemente de fapt si de drept" s-a terminat cu relatiile de vecinatate. Cam asa trebuie privite lucrurile.