Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Divort fara reprezentare? Va rog sa-mi spuneti daca se ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Divort fara reprezentare? Va rog sa-mi spuneti daca se poate ...

Divort fara reprezentare?
Va rog sa-mi spuneti daca se poate divorta fara angajarea unui avocat, daca sotul este in Germania? Nu avem copii comuni, nu am avut domiciliu comun nicaieri. Cunosc adresa din Germania, nr lui de telefon, vreau sa divortam din culpa comuna. El este deacord. Se poate, sau nu? O sa numeasca instanta musai un avocat din oficiu?
Instanța numește un avocat ,din oficiu"-curator pt a reprezenta interesele paratului doar dacă acesta ar fi citat prin mica publicitate datorita faptului că nu se i se cunoaște adresa.Ar fi recomandat să consultați macar un av pt redactarea cererii pt a stabili anumite aspecte etc..
Sunteți amândoi cetățeni români?
Dacă da, atunci puteți divorța în România.
Dvs. aveți locuința în țară?
Dacă da, puteți introduce cererea a judecătoria de la locuința dvs. (Atenție! NU este valabil și pentru alți cititori. Depinde de fiecare situație în parte. Aici am luat în considerare LIPSA locuinței comune).

Art. 921 Cod. proc. civ.
1) În fața instanțelor de fond, părțile se vor înfățișa în persoană, afară numai dacă unul dintre soți execută o pedeapsă privativă de libertate, este împiedicat de o boală gravă, este pus sub interdicție judecătorească, are reședința în străinătate sau se află într-o altă asemenea situație, care îl împiedică să se prezinte personal; în astfel de cazuri, cel în cauză se va putea înfățișa prin avocat, mandatar sau, după caz, prin tutore ori curator.

Art. 922. -
Dacă la termenul de judecată, în primă instanță, reclamantul lipsește nejustificat și se înfățișează numai pârâtul, cererea va fi respinsă ca nesusținută.

romascanu, moderator