Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat

Salutare tuturor!Am o intrebare daca ma poate cineva ajuta sau indruma,in data de 01.09.2008 mi s-a ridicat permisul pt alcoolemie(0,53 la aparatul etilotest)si viteza de 144 pe DN E60,mi s-au recoltat probe biologice.am fost sa platesc taxa la IML Prahova pt grabirea rezultatului la analize dar mi s-a spus ca e prea tirziu ca deja factura de la analize a fost data mai departe.Pina in ziua de azi 28.12.2009 eu nu mai stiu nimic de dosar.Am mai revenit cu un telefon si acelasi raspuns nu sint fonduri.Care ar fi urmarile de pe urma acestei prostii ale mele si ce as putea face ?deja a trecut 1an si 5 luni.
Eu vreau sa cred ca este o gluma! Ce puteti face? Puteti intai merge la IML Prahova sa vedeti ce s-a intamplat cu rezultatul analizelor dvs! Dupa aceea puteti verifica la ofiterul care va instrumenteaza dosarul ce se intampla. In cazul in care aveti confirmarea faptului ca nu s-au efectuat acele analize de laborator puteti face plangere penala pentru abuz in serviciu in sarcina medicilor care trebuiau sa efectueze acele analize de laborator!
ciubuc a scris:

Salutare tuturor!Am o intrebare daca ma poate cineva ajuta sau indruma,in data de 01.09.2008 mi s-a ridicat permisul pt alcoolemie(0,53 la aparatul etilotest)si viteza de 144 pe DN E60,mi s-au recoltat probe biologice.am fost sa platesc taxa la IML Prahova pt grabirea rezultatului la analize dar mi s-a spus ca e prea tirziu ca deja factura de la analize a fost data mai departe.Pina in ziua de azi 28.12.2009 eu nu mai stiu nimic de dosar.Am mai revenit cu un telefon si acelasi raspuns nu sint fonduri.Care ar fi urmarile de pe urma acestei prostii ale mele si ce as putea face ?deja a trecut 1an si 5 luni.

Stimate user:
cel mai usor ar fii fost sa preveniti incidentul, totusi bautura fara alcool e inventata de ceva vreme B-).
Am fost la IML Prahova si mi s-a spus ca analizele sint facute dar nu mai pot sa le platesc eu pt a urgenta cazul,ca am venit prea tirziu si deci trebuie sa astept pina cind o sa aiba fonduri MAI-ul.Ofiterul care se ocupa de cazul meu a zis ca nu poate sa-mi zica nimic despre caz pina nu afla rezultatul la analizele de la singe.Deci in cazul asta ce as putea sa mai fac?faptul e ca am asteptat 1 an si ceva!
:(
Nu pot decat sa imi manifest acordul cu distinsul dn.Mihai.Gr. si sa va sfatuiesc la randul meu sa mergeti la serviciul Medico-Legal Judetean pentru a vedea care este situatia si sa platiti analizele,dar mai ales sa aflati rezultatul acestora.ceea ce pretindeti ca v-au zis cei de la SMLJ este domeniul "fanteziei".Puteati plati de la inceput analizele si cred ca era in interesul dvs.,dar sunteti singurul responsabil de atitudinea dvs.
aceste cazuri sunt foarte dese#-o, dar ca să nu te împiedici în justiția romana , mai rabdă să solicită în scris..