Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... personal contractual-cadru didactic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

personal contractual-cadru didactic

Sunt cadru didactic titular, incadrat pana acum ca functionar superior intr-o structura guvernamentala, drept pentru care am avut rezervare de catedra.
De la 1 ian 2010 voi fi incadrata ca si personal contractual, vreau sa intreb daca am cadru legal pentru rezervarea catedrei.
adresati-va juristului inspectoratului scolar de unde apartineti pentru lamuriri legale conform statului personalului didactic si legea invatamantului care prevede conditiile de rezervare a catedrei si durata rezervarii catedrei, sa vedeti unde va incadrati daca aveti dreptul si la concediu fara salar in functie de vechimea care o aveti in invatamant(10ani vechime neintrerupta), sau detasare care poate fi acordata pe 2 ani in interesul invatamantului
xia-1967 a scris:

Sunt cadru didactic titular, incadrat pana acum ca functionar superior intr-o structura guvernamentala, drept pentru care am avut rezervare de catedra.
De la 1 ian 2010 voi fi incadrata ca si personal contractual, vreau sa intreb daca am cadru legal pentru rezervarea catedrei.

Conditiile de rezervare a catedrei sunt prevazute in art.101 din Legea nr.128/1997 si nu in art.51 lit.e C.mun.
Singura conditie este ca sa fiti cadru didactic titular ... nu conteaza pe ce functie veti fi angajata - functionar public sau personal contractual -

Art. 101. - (1) Cadrele didactice titulare, alese in Parlament, numite in Guvern sau indeplinind functii de specialitate specifice in aparatul Parlamentului, al Presedintiei, al Guvernului si in Ministerul Invatamantului, precum si cele alese de Parlament in organismele centrale ale statului au drept de rezervare a postului didactic sau a catedrei pe perioada in care indeplinesc aceste functii.....