Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general INTRPRINDERE INDIVIDUALA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

INTRPRINDERE INDIVIDUALA

buna ziua,
o intreprindere individuala care are obiect de activitate comert cu amanuntul trebuie sa tina pe langa celelalte registre (inventar, de incasari si plati si unic de control) si registru de casa si raport de gestiune ?
va multumesc anticipat

In mare contabila dvs ar trebui sa se ocupe de ele, dar in mare raspunsul este afirmativ la intrebarea dvs.
Toate cele bune.
multumesc!
O intreprindere individuala trebuie sa tina contabilitatea in partida simpla. Asta inseamna ca e mai simplu decat la o societate comerciala, dar nu se reduce doar la registrele care se inregistreaza la fisc.

In cazul dvs. (comert cu amanuntul) trebuie sa faceti note de intrare-receptie prin care stabiliti pretul de vanzare al marfurilor si, impreuna cu raportul zilnic al casei de marcat, se evidentiaza in raportul de gestiune. De asemenea rulajul banilor sub forma de numerar se evidentiaza in registrul de casa.