Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua Ce sanctiuni se pot aplica functionarului ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua Ce sanctiuni se pot aplica functionarului public care ...

Buna ziua
Ce sanctiuni se pot aplica functionarului public care nu semneaza condica de prezenta la intrarea in serviciu si nici la plecare?

Cu respect
taran radu, utilizator
Sancțiunile disciplinare sunt:
a) mustrarea scrisă;
b) diminuarea drepturilor salariale cu 5-20% pe o perioadă de până la 3 luni;
c) diminuarea drepturilor salariale cu 10-15% pe o perioadă de până la un an de zile;
d) suspendarea dreptului de promovare pe o perioadă de la unu la 3 ani;
e) retrogradarea într-o funcție publică de nivel inferior, pe o perioadă de până la un an, cu diminuarea corespunzătoare a salariului;
f) destituirea din funcția publică.