avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua Ce sanctiuni se pot aplica functionarului ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua Ce sanctiuni se pot aplica functionarului public care ...

Buna ziua
Ce sanctiuni se pot aplica functionarului public care nu semneaza condica de prezenta la intrarea in serviciu si nici la plecare?

Cu respect
Ultima modificare: Miercuri, 16 Decembrie 2020
taran radu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:10, 16 Decembrie 2020
Sancțiunile disciplinare sunt:
a) mustrarea scrisă;
b) diminuarea drepturilor salariale cu 5-20% pe o perioadă de până la 3 luni;
c) diminuarea drepturilor salariale cu 10-15% pe o perioadă de până la un an de zile;
d) suspendarea dreptului de promovare pe o perioadă de la unu la 3 ani;
e) retrogradarea într-o funcție publică de nivel inferior, pe o perioadă de până la un an, cu diminuarea corespunzătoare a salariului;
f) destituirea din funcția publică.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am si eu o intrebare,sunt functionar public si-am fost sanctionat ... balaur12345 balaur12345 am si eu o intrebare,sunt functionar public si-am fost sanctionat cu taerea a 8 ore de munca fara a fi sezizata comisia de disciplina.Cui ma adresez? (vezi toată discuția)
Sanctionare angajat Gabriela-M Gabriela-M Daca un angajat, la o institutie publica, si-a depus demisia, dar nu a respectat preavizul, poate fi sanctionat ? Daca da, ce sanctiuni se pot aplica ? (vezi toată discuția)
In ce conditii poate fi modificat un post de inspector asistent in inspector debutant? nicos00 nicos00 in ce conditii poate fi modificat un post de inspector asistentin inspector debutant? (vezi toată discuția)