avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... concediu de maternitate
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

concediu de maternitate

Buna ziua,v-as ruga daca se poate sa imi dati un raspuns si totodata un sfat, sunt functionar public, ma aflu in concediu de maternitate si tocmai am primit o decizie prin care sunt eliberata din functie( este posibil?).Contractul meu este suspendat pentru inca 7 luni,in decizie scrie ca in momentul de fata sunt in preaviz .ce trebuie sa fac?
|Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Monica H. , Consilier juridic 09:46, 29 Decembrie 2009
Art. 60. - (1) Concedierea salariaţilor nu poate fi dispusă:
a) pe durata incapacităţii temporare de muncă, stabilită prin certificat medical conform legii;
b) pe durata concediului pentru carantină;
c) pe durata în care femeia salariată este gravidă, în măsura în care angajatorul a luat cunoştinţă de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere;
d) pe durata concediului de maternitate;
e) pe durata concediului pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, până la împlinirea vârstei de 3 ani;
f) pe durata concediului pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 7 ani sau, în cazul copilului cu handicap, pentru afecţiuni intercurente, până la împlinirea vârstei de 18 ani;
g) pe durata îndeplinirii serviciului militar;
h) pe durata exercitării unei funcţii eligibile într-un organism sindical, cu excepţia situaţiei în care concedierea este dispusă pentru o abatere disciplinară gravă sau pentru abateri disciplinare repetate, săvârşite de către acel salariat;
i) pe durata efectuării concediului de odihnă.
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplică în cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizării judiciare sau a falimentului angajatorului, în condiţiile legii.


in acest caz ii actionati in judecata
Ultima modificare: Marți, 29 Decembrie 2009
Monica H., Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediere gravida fronescu fronescu am si eu o nelamurire lucrez la un patron care dupa ce a aflat ca sunt insarcinata vrea sa ma concedieze lucrez de 4 luni si in a 2 luna am ramas insarcinata ... (vezi toată discuția)
Decizie pentru somaj mikitud mikitud pot face unui angajat decizie pt.somaj daca acesta este in medical? (vezi toată discuția)
Concediere la intoarcerea din concediu de crestere si ingrijire copil laura gaga laura gaga Buna seara, As vrea sa stiu daca la intoarcerea din concediu de crestere si ingrijire copil anunt ca sunt insarcinata, mai pot desfiinta postul pe care il ... (vezi toată discuția)