Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... concediu de maternitate
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

concediu de maternitate

Buna ziua,v-as ruga daca se poate sa imi dati un raspuns si totodata un sfat, sunt functionar public, ma aflu in concediu de maternitate si tocmai am primit o decizie prin care sunt eliberata din functie( este posibil?).Contractul meu este suspendat pentru inca 7 luni,in decizie scrie ca in momentul de fata sunt in preaviz .ce trebuie sa fac?
|Va multumesc.
Art. 60. - (1) Concedierea salariaţilor nu poate fi dispusă:
a) pe durata incapacităţii temporare de muncă, stabilită prin certificat medical conform legii;
b) pe durata concediului pentru carantină;
c) pe durata în care femeia salariată este gravidă, în măsura în care angajatorul a luat cunoştinţă de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere;
d) pe durata concediului de maternitate;
e) pe durata concediului pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, până la împlinirea vârstei de 3 ani;
f) pe durata concediului pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 7 ani sau, în cazul copilului cu handicap, pentru afecţiuni intercurente, până la împlinirea vârstei de 18 ani;
g) pe durata îndeplinirii serviciului militar;
h) pe durata exercitării unei funcţii eligibile într-un organism sindical, cu excepţia situaţiei în care concedierea este dispusă pentru o abatere disciplinară gravă sau pentru abateri disciplinare repetate, săvârşite de către acel salariat;
i) pe durata efectuării concediului de odihnă.
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplică în cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizării judiciare sau a falimentului angajatorului, în condiţiile legii.

in acest caz ii actionati in judecata
Monica H., Consilier juridic