Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Deschidere punct de lucru ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Deschidere punct de lucru ONG

Buna ziua,

Daca o asociatie (ONG) are sediul Social in Pitesti si isi desfasoara activitatea propriu-zisa in Bucuresti, ce trebuie sa fac pentru a declara punctul de lucru ?

Care sunt proceduri si care sunt pasii de urmat?

Multumesc !
ceostoy, utilizator
Va trebui sa aveti mai intai o hotarare a adunarii generale a asociatiei pentru infiintarea unui sediu secundar la adresa ....... din Bucuresti, condus de o persoana numita de catre comitetul director, la care se vor desfasura urmatoarele activitati ..........(cu proces verbal al acelei adunari generale inregistrat si la judecatorie) si apoi depuneti la finante declaratia de la adresa urmatoare [ link extern ]
Buna ziua,

Multumesc pentru retur, la judecatoria unde este sediul Social sau la Judecatoria unde urmeaza sa fie deschis noul punct de lucru ?

Multumesc !
La judecatoria la care ati infiintat asociatia (ong).
legea nu cere ca ONG-urile sa isi treaca in statut si sediile secundare ( nu se utilizeaza in cazul lor termenul "punct de lucru"). si prin urmare nu trebuie operat nimic prin judecatorie. Se ia decizia de infiintare a sediului secundar de catre organul abilitat statutar in acest sens, ca daca nu e cu caracter de sucursala ( pentru care legea prevede hotarare de AG) poate sa decida asta si Consiliul Director, daca statutul i-a dat o asemenea atributie. Completati declaratia tip 161 si o depuneti la ANAF Pitesti insotita de decizia CD sau AG de infiintare a sediului secundar, actul care atesta titlul asupra acelui spatiu ( ex. contract de inchiriere, comodat etc.) si extras de carte funciara pt acel spatiu. Sunt unele organe ANAF care pretind, fara sa aiba vreun temei legal, sa li se depuna statut in care sa fie trecut noul sediu secundar. Asemenea cerinte sunt in opinia mea abuzive si daca la ghiseu cer asta, se poate rezolva trimitandu-le declaratia prin posta cu confirmare de primire si continut declarat, ca nu e nevoie sa emita ANAF niciun act ci legea cere doar sa fie anuntati prin declaratia 161... nu trebuie cedat pretentiilro abuzive de tipul operat sediul secundar in statut....
Bună ziua,

Puteți să-mi indicați exact baza legala? Sunt într-o astfel de situație. Am fost cu legea care reglementează ONG urile si nu a acceptat funcționara de la ghișeu argumentele pentru ca "la ea asa scrie ca trebuie"

radumititean a scris:

legea nu cere ca ONG-urile sa isi treaca in statut si sediile secundare ( nu se utilizeaza in cazul lor termenul "punct de lucru"). si prin urmare nu trebuie operat nimic prin judecatorie. Se ia decizia de infiintare a sediului secundar de catre organul abilitat statutar in acest sens, ca daca nu e cu caracter de sucursala ( pentru care legea prevede hotarare de AG) poate sa decida asta si Consiliul Director, daca statutul i-a dat o asemenea atributie. Completati declaratia tip 161 si o depuneti la ANAF Pitesti insotita de decizia CD sau AG de infiintare a sediului secundar, actul care atesta titlul asupra acelui spatiu ( ex. contract de inchiriere, comodat etc.) si extras de carte funciara pt acel spatiu. Sunt unele organe ANAF care pretind, fara sa aiba vreun temei legal, sa li se depuna statut in care sa fie trecut noul sediu secundar. Asemenea cerinte sunt in opinia mea abuzive si daca la ghiseu cer asta, se poate rezolva trimitandu-le declaratia prin posta cu confirmare de primire si continut declarat, ca nu e nevoie sa emita ANAF niciun act ci legea cere doar sa fie anuntati prin declaratia 161... nu trebuie cedat pretentiilro abuzive de tipul operat sediul secundar in statut....