avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Câte detectoare de gaz sunt OBLIGAT sa am in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Câte detectoare de gaz sunt OBLIGAT sa am in apartament(2camere), ...

Câte detectoare de gaz sunt OBLIGAT sa am in apartament(2camere), in conditiile in care NU am centrală pe gaz de apartament si nici contoar de gaz independent? Am deja un detector de gaz + electrovalvă montată in urmă cu ceva ani care nu a detectat nimic niciodată, pe motiv ca nu am probleme cu instalația, deci nu vad rostul unui al doilea detector, inlocuit, pe motiv ca ar fi iesit din garanția dată de producător.
Vecinilor mei, li s.au adus la ușă aceste detectoare ambalate in cutie, unii nu le.au montat, alții l3.au scos din priza pe cele vechi si le folosesc pe cele noi?!!!
Achizițiile intr.o asociație de locatari, cum se fac, cu aprobatea cui, se poate achizitiona detectoare sau serviciile unei firme, fără înștiințarea locatarilor, a unui vot, a unor semnături? Valoarea de plată a unui senzor, cum se calculează in chitanța emisa de administratie, la grămadă sau defalcată, gen "plată intreținere + senzor gaz"? Administratorul cere lunar 10Lei fond de reparatii, dar cere si Fond de rulment, Care anume se înapoiază la vinderea apartamentului?
Cineva spunea de o lege, 63 parcă, unde aș găsi toate aceste regului sau ma înșel?!
Mulțumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 06:07, 24 Decembrie 2020
Toate regulile despre care doriti sa aflati se gasesc in legea 196/2018, a asociatiilor de proprietari.
[ link extern ]
Nu scrie nimic acolo despre senzori de gaze.

latka a scris:

Toate regulile despre care doriti sa aflati se gasesc in legea 196/2018, a asociatiilor de proprietari.
[ link extern ]

Nu scrie, pentru ca e vorba de asociația de proprietari. Despre regulile sale de funcționare.Ați întrebat ce fond se înapoiază la vinderea apartamentului.

Despre senzori de detecție gaze scrie în normele ANRE:
[ link extern ]
Ultima modificare: Miercuri, 23 Decembrie 2020
latka, utilizator
Va rog frumos sa nu imi mai raspundeti aici!
Se pare ca nu citiți corect si complet, ce am intrebat
Doresc sa primesc raspunsuri de la persoane avizate, care au trecut prin asa ceva si care doresc sa împărtășească din experiența lor.

latka a scris:

Nu scrie, pentru ca e vorba de asociația de proprietari. Despre regulile sale de funcționare.Ați întrebat ce fond se înapoiază la vinderea apartamentului.

Despre senzori de detecție gaze scrie în normele ANRE:
[ link extern ]

Ultima modificare: Miercuri, 23 Decembrie 2020
Tibi84, utilizator
Sunt o persoana avizata si nu sunteti dvs. in masura sa decideti cine sa va raspunda sau nu.
Daca nu va place, angajati-va un consultant juridic.
www.avocatnet.ro/Consultanti...
Asa functioneaza acest forum.

Alte discuții în legătură

Nr.lege sau ordin de obligativitate montare detectoare gaz Elidor Elidor Buna seara, stiu ca dupa tragedia de la \"colectiv\" a fost dat ceva-lege sau ordin- de obligativitate a consumatorilor casnici de montare a unei electrovalve ... (vezi toată discuția)
Am instalație de gaz separată de a vecinilor, dar instalația lor îmi tranzitează bucătăria sunt obligat să-mi montez un al doilea detector? somnu somnu Buna ziua, Locuiesc la bloc si am o instalatie separata de gaz fata de acesta. Pe instalatia mea am montat senzor de gaz si electrovalva in apartament si ... (vezi toată discuția)
Detector de gaze declanșat rezultă in plata a 5000 lei George Silaghi George Silaghi Buna ziua, Aseara mi s-a declansat detectorul de gaz deoarece am dezinfectat prin bucatarie cu alcool sanitar / spirt. Ulterior am scos detectorul din ... (vezi toată discuția)