avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament/mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament/mostenire

Buna ziua,

Tatal meu a lasat prin testament, toate bunurile sotiei sale (care nu este mama mea).
Intrebarea este: dupa decesul dansei, am dreptul la a mostenii bunurile ramase?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 18:37, 23 Decembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu, pentru ca nu ii sunteti ruda de sange.
Dar, sunteti mostenitor rezervatar, calitate in care, in termen de 3 ani de la decesul tatalui, puteti solicita reductiunea testamentului pentru incalcarea rezervei succesorale.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
daca vrea, va poate lasa prin testament.
ea ce mostenitori ar avea ?
Mulțumesc!
Ea nu are copii. Doar nepoate.
Dar dacă în testament ar fi specificat faptul că bunurile îi rămân ei, însă după decesul ei, bunurile aparțin copiilor?

Alte discuții în legătură

Succesiune Tane Sica Tane Sica Buna ziua .mama mea biologica a fost casatorita cu un domn ce are doi copii .Acesta a decedat in 2005 dar in timpul vieti a lasat un Testament la notar ... (vezi toată discuția)
Testament ionutyahoocoom ionutyahoocoom buna dimineata ...tatal meu inainte sa decedeze a lasat testament fratelui meu pe casa parinteasca si mai multe terenuri arabile fratele meu dezbate ... (vezi toată discuția)
Succesiune forucocolina forucocolina Buna ziua, am avut o matusa care a decedata in urma cu 3 ani, a fost casatorita insa sotul a decedat, in urma lui lasand matusi un testament prin care lasa ... (vezi toată discuția)