Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament/mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament/mostenire

Buna ziua,

Tatal meu a lasat prin testament, toate bunurile sotiei sale (care nu este mama mea).
Intrebarea este: dupa decesul dansei, am dreptul la a mostenii bunurile ramase?
Nu, pentru ca nu ii sunteti ruda de sange.
Dar, sunteti mostenitor rezervatar, calitate in care, in termen de 3 ani de la decesul tatalui, puteti solicita reductiunea testamentului pentru incalcarea rezervei succesorale.
daca vrea, va poate lasa prin testament.
ea ce mostenitori ar avea ?
Mulțumesc!
Ea nu are copii. Doar nepoate.
Dar dacă în testament ar fi specificat faptul că bunurile îi rămân ei, însă după decesul ei, bunurile aparțin copiilor?