Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vreau sa schimb numele de la contractul cu engie. mai ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vreau sa schimb numele de la contractul cu engie. mai exact mama ...

vreau sa schimb numele de la contractul cu engie. mai exact mama mea a decedat, am facut succesiunea, am trimis extras cf la engie de unde rezulta ca sunt unic proprietar al imobilului, iar ei nu vor sa schimbe numele pe motiv ca vor certificatul de mostenitor. extrasul cf trimis celor de la engie, este scos in urma succesiunii, data lui fiind 23.11.2020, actele trimise la engie sunt 16.12.2020 respectiv 21.12.2020 si la fiecare depunere de acte primesc acelasi raspuns: vor certificatul de mostenitor! extrasul cf proaspat eliberat, nu ar trebui sa bata un certificat de mostenitor din 2010 (decesul tatalui),sau 2020(decesul mamei)?
Potrivit art. 1133 alin. 1 din Codul Civil, certificatul de moștenitor face dovada calității de moștenitor, legal sau testamentar, precum și dovada dreptului de proprietate al moștenitorilor acceptanți asupra bunurilor din masa succesorală, în cota care se cuvine fiecăruia.
Cornel Vasile, Consilier juridic