Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire pensie decedat
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire pensie decedat

Tatăl meu a decedat de curând. Tatăl meu era pensionar. Asociația de proprietari la dat în judecata pentru datori la intretinere, în 3 dosare, dosarele ajungând la executorul judecătoresc obligandul la plata în primul dosar la 10000 lei, al doilea la 7500, iar la al 3 lea la 3200 lei.
1 as dori sa știu unde pot afla cât a plătit tatăl meu pana acuma în aceste dosare.(în afara de cupoanele de pensie, pentru ca nu le mai găsesc)
2 în acest ultim dosar cel de al treilea cu 3200 lei, tatăl meu a decedat, eu trebuie sa plătesc aceasta suma?! sau prima oara trebuie făcută succesiunea după tatal meu?! (succesiunea după mama este făcută )
3.pot cere de la asociația de proprietari acte sau dovezi ale acestor datori și plati?!
beta88, utilizator
1. la executorul judecatoresc si/sau la asociatie
2. daca acceptati mostenirea, trebuie sa platiti, daca nu acceptati mostenirea, nu trebuie sa platiti
3. puteti cere
Mulțumesc!
Creditorul își va recupera banii din bunurile debitorului decedat, după ce la cererea executorului se va dezbate succesiunea. Asta în cazul că a rămas ceva bunuri de moștenit în urma sa.