Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Sora mea are casa de la bunica contract de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Sora mea are casa de la bunica contract de vanzare ...

Buna ziua, Sora mea are casa de la bunica contract de vanzare cumparare cu clauza viagera si intretinere fata de bunica. A platit impreuna cu sotul ei pe casa 30.000 de euro asa scrie pe contract unde a platit si impozit la stat pentru asta. In ultima perioada nu mai are grija de bunica, as vrea sa chem asistenta sociala sa vada ca nu are grija de ea, vreau sa am eu grija de ea ....dar cum procedez...sunt obligata sa le dau cei 30.000 de euro.....din start procesul ca nu are grija de ea....bunica mea a luat acei bani...rog sa ma ajutati cu un raspuns...
Dumneavoastră nu aveți calitate procesuală în această speță. Contractul de întreținere dacă nu este respectat, poate fi anulat de instanța de judecată. Fără proces nu-l poate rezilia. Dar va fi obligată să restituie banii primiți la vânzarea casei. E cam încurcată situația. A luat si bani pe casă, și mai vrea să fie și întreținută. Doar o instanță de judecată poate face dreptate în această cauză.
Eu nu cred că a dat vreun euro din cei 30.000, ci a plătit doar impozitul... din păcate, asta nu se poate dovedi.
Și eu cred la fel că cei 30.000 de EURO sunt trecuți fictiv. Acum bunica ca să poată rezilia contractul de întreținere trebuie să restituie 30.000 de EURO. Restituirea nu o mai poate face fictiv, trebuie să dea banii la propriu.

Ei au facut un imprumit la banca pentru o parte si o parte au avut stransi...au avut si sechestru pe casa ca au avut o perioada cand nu au avut bani sa plateasca banca...acum au achitat creditul si la banca....

Emilika40 a scris:

Eu nu cred că a dat vreun euro din cei 30.000, ci a plătit doar impozitul... din păcate, asta nu se poate dovedi.

Bunica are 90 ani ...si nu mai are acei bani....

Dapix a scris:

Și eu cred la fel că cei 30.000 de EURO sunt trecuți fictiv. Acum bunica ca să poată rezilia contractul de întreținere trebuie să restituie 30.000 de EURO. Restituirea nu o mai poate face fictiv, trebuie să dea banii la propriu.