Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA tranzactii imobiliare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA tranzactii imobiliare

In cazul in care o persoana fizica achizitioneaza 90 loturi terenuri a cate 500 metri extravilan, iar ulterior le vinde cu 5000 euro/lot, deci aproximativ 450.000 euro total, persoana respectiva are obligatia inregistrarii in scop de TVA sau nu? Vanzarile se vor face cu tranzactii separate deci vor fi 90 de tranzactii.
Buna ziua,

Iata cateva repere relevante in functie de care puteti aprecia daca se impune inregistrarea in scopuri de tva ;

Operatiuni care nu intra in sfera de aplicare a TVA

- Prima categorie de operatiuni pentru care persoana fizica nu devine persoana impozabila, si prin urmare operatiunea nu se cuprinde in sfera de aplicare a TVA, este vanzarea de constructii si de terenuri daca persoanele fizice vand bunuri pe care le-au utilizat in scopuri personale. Indiferent de valoarea cladirilor sau terenurilor care apartin persoanei fizice, si nu au fost cumparate in vederea revanzarii, ci se poate demonstra ca au fost utilizate in scopuri personale (locuinte proprietate personala, case de vacanta, suprafete de terenuri mostenite sau aferente cladirilor), tranzactiile privind vanzarea acestora nu intra in sfera de aplicare a TVA.

-In general, daca o persoana fizica realizeaza in cursul unui an calendaristic mai mult de o operatiune imobiliara constand in vanzari de terenuri si constructii, altele decat cele utilizate in scopuri personale care nu intra in sfera de aplicare a taxei pe valoarea adaugata, devine persoana impozabila, indiferent daca operatiunea este sau nu scutita de TVA conform prevederilor din Codul fiscal. Totusi, daca operatiunile imobiliare constau numai in vanzari de constructii care nu indeplinesc conditiile prevazute de lege pentru a fi considerate noi si in vanzari de orice alte terenuri decat cele construibile, acestea sunt scutite de TVA si chiar daca persoana fizica devine, in principiu, persoana impozabila pentru aceste operatiuni, nu are obligatia inregistrarii in scopuri de TVA. Persoanele fizice care cumpara in vederea revanzarii bunuri imobile devin persoane impozabile din perspectiva TVA, deoarece realizeaza fapte de comert asa cum prevede si Codul Comercial.

-Problema persoanelor fizice care trebuie sa se inregistreze in scopuri de TVA se restrange la un sector foarte limitat si anume acela al vanzarilor de cladiri noi si de terenuri construibile, atunci cand aceste bunuri nu au fost utilizate in scopuri personale si in cazul in care operatiunile au caracter de continuitate.

Ca idee generala,o persoana fizica are obligatia inregistrarii in scopuri de tva la depasirea plafonului de 300.000 lei, urmand ca de la data atribuirii codului de tva sa datoreze tva pentru urmatoarele tranzactii.
Se poate aplica cota de TVA de 5%?
La terenuri nu, doar la apartamente, cu anumite conditii de indeplinit.