Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna seara, in privinta concediilor medicale cod 07 si ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna seara, in privinta concediilor medicale cod 07 si cod 51, ...

Buna seara, in privinta concediilor medicale cod 07 si cod 51, cine suporta indemnizatia? Angajatorul sau FNUASS? Parerile sunt impartite si tind catre angajator. Din pacate nu gasesc nimic in legislatie... !
Plata efectiva este facuta de angajator. Insa, ulterior angajatorul va recupera suma respectiva de la stat, de la Casa Nationala de Asigurari de Sanatate (CNAS), din Fondul National Unic de Asigurari de Sociale de Sanatate (FNUASS).

OUG 158/2005
art.36
(3) Plata indemnizațiilor se face lunar de către:
a) angajator, cel mai târziu odată cu lichidarea drepturilor salariale pe luna respectivă, pentru asigurații prevăzuți la art. 1 alin. (1) lit. A;
......

art. 38
(1) Sumele reprezentând indemnizații, care se plătesc asiguraților și care, potrivit prevederilor prezentei ordonanțe de urgență, se suportă din bugetul Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate, se recuperează din bugetul Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate din creditele bugetare prevăzute cu această destinație. Aceste sume nu pot fi recuperate din sumele constituite reprezentând contribuție de asigurări sociale de sănătate.
....
Cornel Vasile, Consilier juridic