Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident cu victima Buna seara. Am fost implicat intr ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident cu victima Buna seara. Am fost implicat intr un accident ...

Accident cu victima
Buna seara. Am fost implicat intr un accident rutier in urma careia o persoana care traversa strada neregulamentar a fost acrosata si lovita destul de puternic alegandu se cu fractura de bazin si de genunchi. Am fost testati atat eu ca sofer cat si victima cu aparatul etilotest in urma caruia rezultatele au fost 0.00 la mine si 0.23 la victima. Am mers la politie unde s a intocmit procesul verbal de constatare dupa care, desi rezultatul meu a fost de 0.00, am fost dus la spital ptr probe biologice. Mentionez ca mi s a luat 1 singura proba de sange si asta la 2h dupa eveniment. Apoi am fost lasat sa merg acasa fara vreo amenda sau sa mi se retina permisul. Dupa 2 saptamani mi a venit rezultatul la probe......0.01....stiu ca nu exista toleranta la alcool si ptr ca mi s a luat 1 singura proba nici nu pot cere recalculare....e normala aceasta situatie? La ce sa ma astept?
Multumesc anticipat
Se vor face cercetari sub aspectul savarsirii infractiunii de vatamare corporala din culpa.
Care este motivul pentru care vi s-a prelevat doar o singura proba, ati refuzat dvs ? ce s-a consemnat?
Oricum, in situatia in care cu certa motivatie medicala vi s-a prelevat o singura proba, se poate face calculul retroactiv dar valoarea alcoolemiei, in mod evident o sa fie mai mare.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Nu, nu am refuzat....nici nu am stiut ca trebuie luate 2 probe, abia acum dupa ce m am apucat de rasfoit internetul...ma gandesc ca exista posibilitatea sa mi fi luat 2 in acelasi timp, deoarece nu am mai trecut niciodata prin asa ceva plus ca nici nu ma uit cand mi se ia sange....doar la final m au chemat si mi au aratat cutia inchisa cum o sigileaza

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Se vor face cercetari sub aspectul savarsirii infractiunii de vatamare corporala din culpa.
Care este motivul pentru care vi s-a prelevat doar o singura proba, ati refuzat dvs ? ce s-a consemnat?
Oricum, in situatia in care cu certa motivatie medicala vi s-a prelevat o singura proba, se poate face calculul retroactiv dar valoarea alcoolemiei, in mod evident o sa fie mai mare.

Trebuie vazut exact ce este in dosar. Angajati-va avocat specialiat in astfel de cauze si stabiliti impreuna strategia apararii.

Deocamdata nimic....doar procesul ala de constatare in care se specifica clar ca victima a traversat prin loc nepermis si rezultatele de la etilotest facute la fata locului
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Trebuie vazut exact ce este in dosar. Angajati-va avocat specialiat in astfel de cauze si stabiliti impreuna strategia apararii.

Acum am vazut ca rezultatul in aerul expirat a fost zero.
Conform normelor metodologice de prelevare, atunci când rezultatul testării cu un mijloc tehnic certificat nu indică prezenţa alcoolului în aerul expirat, recoltarea celei de-a doua mostre de sânge nu mai este necesară, putând fi efectuată numai la cererea persoanei implicate în evenimente sau împrejurări în legătură cu traficul rutier.