Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenzi Italia. Buna seara ! Am o speta foarte ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenzi Italia. Buna seara ! Am o speta foarte complicata si nu ...

Amenzi Italia.
Buna seara !
Am o speta foarte complicata si nu stiu cui sa ma adresez.
Speta incepe asa.
Am avut in anul 2012 un autoturism care l-am vandut unui cetatea la targul auto.
Cetateanul la randul lui nu a transcris autoturismul pe numele lui conform legii de la acea data si-l vinde mai departe altui cetatean de nationalitate italian si cu rezidenta in Romania intr-o comuna idin judetul Neamt.
In anul 2017, la aproape 5 ani de la vanzarea autoturismului , in Italia, ia amenzi de circulatie cu camere la sol .
Masina fiind cu numere de Romania si figurand in evidentele politiei Romane , tot pe numele meu, chiar daca detin act de vanzare cumparare si dovada scoaterii autovehicolului de pe rol de la impozite si taxe tocmai din 2012, am primit acasa prin posta o notificare , de la un birou de recuperare creante internationale , precum ca as avea de plata o suma fabuloasa reprezentand amenzi de circulatie pe teritoriul Italiei in anul 2017.
Notificarea de la ei am primit-o pe data de 30.12.2020 .
Problema este ca:
Eu nu mai sunt proprietarul acelei masini din anul 2012 ( am acte doveditoare )
- nu am fost niciodata instiintat din 2017 si pana in 30.12.2020 ca masina respectiva ar fi luat amenzi cu camera in Italia.
-nu am primit acasa niciodata nici un fel de document din partea statului Italian , precum ca as avea datorii catre ei.
Singur document prin care am luat la cunostinta ca as avea de plata niste amenzi de circulatie din Italia, chiar daca nu mai sunt proprietarul acelei masini din anul 2012, a fost notificarea de plata trimisa de firma de recuperare creante din Romania.
Ce este de facut ?
Care sunt pasii care trebuie sa-i urmez pt a ma puta face inteles , ca nu eu am savarsit faptele si ca nu mai sunt proprietarul masinii de 8 ani.
Am inaintat actiune in instanta tot pe data de 30.12.2020 pt radierea masinii din circulatie.
Asta nu este o speta "complicata", este o speta banala, frecventa si care se repeta la infinit.
Cand ati vandut vehiculul, ati scris pe spatele talonului "Instrainat catre xxx la data xxx" ?
Actiunea in instanta, pt radiere, in contradictoriu cu cine ati formulat o ?
Bun. Daca veti fi executat silit va veti face aparari. In mod normal, aveti scapare, cum se spune.