Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua....eu am nascut in urma cu o luna Si as vrea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua....eu am nascut in urma cu o luna Si as vrea sa depun ...

Buna ziua....eu am nascut in urma cu o luna Si as vrea sa depun actele pt alocație copilului doar ca nu stiu cum sa procedez...Eu nu sunt divortat iar copilul nu este al sotului noi fiind despărțiți de mai bine de 1 an...imi vor trebui actele de identitate al sotului pentru a putea rezolva cu alocația sau pot sa adaug actele tatălui copilului de fapt..
dupa cum vedeti si in acte, copilul e al sotului, deci nu aveti ce face cu actele tatalui biologic.
gi-jane2, moderator
Acte necesare pentru alocaţia de stat pentru copii
- cerere pentru acordarea alocatiei de stat pentru copii;
- copie CI/BI părinţi – 1 copie xerox pentru mamă şi 1 copie xerox pentru tată;
- copie si original – certificat de naştere copil;
- copie si original – livret de familie - actualizat ( se trece copilul în livretul de familie la Oficiul de Stare Civilă;
- copie hotărâre de încredinţare, dacă este cazul;
- copie hotărâre de adopţie, dacă este cazul;
- copie acte reşedinţă, în cazul în care unul dintre părinti sau ambii are/au reşedinţa într-una dintre tările U.E;
extras de cont pe numele titularului, dacă alocaţia se va vira într-un cont bancar