avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua....eu am nascut in urma cu o luna Si as vrea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua....eu am nascut in urma cu o luna Si as vrea sa depun ...

Buna ziua....eu am nascut in urma cu o luna Si as vrea sa depun actele pt alocație copilului doar ca nu stiu cum sa procedez...Eu nu sunt divortat iar copilul nu este al sotului noi fiind despărțiți de mai bine de 1 an...imi vor trebui actele de identitate al sotului pentru a putea rezolva cu alocația sau pot sa adaug actele tatălui copilului de fapt..
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:58, 4 Ianuarie 2021
dupa cum vedeti si in acte, copilul e al sotului, deci nu aveti ce face cu actele tatalui biologic.
Ultima modificare: Luni, 4 Ianuarie 2021
gi-jane2, moderator
Acte necesare pentru alocaţia de stat pentru copii
- cerere pentru acordarea alocatiei de stat pentru copii;
- copie CI/BI părinţi – 1 copie xerox pentru mamă şi 1 copie xerox pentru tată;
- copie si original – certificat de naştere copil;
- copie si original – livret de familie - actualizat ( se trece copilul în livretul de familie la Oficiul de Stare Civilă;
- copie hotărâre de încredinţare, dacă este cazul;
- copie hotărâre de adopţie, dacă este cazul;
- copie acte reşedinţă, în cazul în care unul dintre părinti sau ambii are/au reşedinţa într-una dintre tările U.E;
extras de cont pe numele titularului, dacă alocaţia se va vira într-un cont bancar

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alocatie copil Derulator Derulator In ce conditii poate primi alocatie, in Romania, un copil care locuieste cu parintii in alta tara si este inca cetatean roman? (vezi toată discuția)
Alocatie pentru copil nascut in italia vlad89 vlad89 Buna ziua. Ma numesc Vlad si am o fetita in varsta de 4 ani nascuta in Italia.De aproape 2 ani am revenit permanent in Romania si am depus actele pentru ... (vezi toată discuția)
Ajutor familie tanara nou intemeiata lza78 lza78 Buna ziua. As dori sa stiu in ce categorii de ajutoare m-as incadra. Suntem o familie tanara iar de curand a venit pe lume si minunata noastra fetita. (Are o ... (vezi toată discuția)