avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce platforme online poate consulta un salariat pentru ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce platforme online poate consulta un salariat pentru a verifica daca angajatorul a facut plata impozitului pe salar?

Ce platforme online poate consulta un salariat pentru a verifica daca angajatorul a facut plata impozitului pe salar? - a tuturor cheltuielilor prevazute de lege

- cnpp.ro/home - am deja un cont aici

- anaf.ro/InregPersFizicePublic/formularInregistrare.jsp - ce informatii se pot verifica la anaf, diferit fata de cnpp.ro?
Ultima modificare: Luni, 4 Ianuarie 2021
alexandru.ionut, utilizator
Cel mai recent răspuns: alexandru.ionut , utilizator 11:42, 4 Ianuarie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Orice persoana fizica cu domiciliul in Romania poate sa verifice online, pe site-ul ANAF, daca angajatorul a raportat sumele realizate de salariat pentru sanatate (c.a.s.s.), contributia la casa de pensii, somaj.

AvocatNet.ro va prezinta un scurt ghid referitor la obtinerea acestui document prin intermediul Spatiului privat virtual.
Detalii : www.avocatnet.ro/content/art...

2. Pentru a fi siguri că angajatorul vostru este corect şi va plătit asigurarea de sănătate, puteţi verifica acest lucru online
[ link extern ]

Dacă angajatorul este corect şi a plătit contribuţiile către CNAS, atunci va fi afişat următorul mesaj: „Persoana selectată este asigurată”

3. De asemenea,incepand cu data de 01.04.2001 puteti solicita Casei de Pensii eliberarea unui certificat de stagiu de cotizare.
Legat de punctul (3) - am putut genera online de pe site-ul cnpp.ro un raport cu stagiile de cotizare. Voiam sa stiu daca de pe site-ul ANAF - unde trebuie sa creez un cont nou, pot afla mai multe detalii decat de pe cnpp.ro, ex: sumele raportate de angajator.

Cornel Vasile a scris:

1. Orice persoana fizica cu domiciliul in Romania poate sa verifice online, pe site-ul ANAF, daca angajatorul a raportat sumele realizate de salariat pentru sanatate (c.a.s.s.), contributia la casa de pensii, somaj.

AvocatNet.ro va prezinta un scurt ghid referitor la obtinerea acestui document prin intermediul Spatiului privat virtual.
Detalii : www.avocatnet.ro/content/art...

2. Pentru a fi siguri că angajatorul vostru este corect şi va plătit asigurarea de sănătate, puteţi verifica acest lucru online
[ link extern ]

Dacă angajatorul este corect şi a plătit contribuţiile către CNAS, atunci va fi afişat următorul mesaj: „Persoana selectată este asigurată”

3. De asemenea,incepand cu data de 01.04.2001 puteti solicita Casei de Pensii eliberarea unui certificat de stagiu de cotizare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajatorii mi-au plătit la zi contribuțiile sociale? guryy guryy Sunt salariat din anul 1984.Vreau sa-mi spuneti si mie cum aflu daca in tot acest timp angajatorii mi-au plătit la zi contribuțiile sociale.Va multumesc. (vezi toată discuția)
Plata angajatorului datoriilor catre stat NeamtuAurel NeamtuAurel Lucrez la o firma si as dori sa vad daca aceasta imi plateste toate drepturile catre stat,ex.sanatate,fondul de pensii etc.Unde ma adresez ? (vezi toată discuția)
Verificare plata contributii de catre angajator alexcris2007 alexcris2007 Cum pot afla cotizatiile lunare si data in care apar ele la Anaf eu fiind angajata ? (vezi toată discuția)