Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Am cumparat un apartament care nu are ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Am cumparat un apartament care nu are apometru pentru ...

Buna ziua! Am cumparat un apartament care nu are apometru pentru contorizarea apei pe care o consum. As dori un model de cerere pe care sa o duc la asociatie pt a mi se permite sa montez apometrul. Asociatia mi-a spus ca nu are sigilii pentru apometre. Ce pot sa fac ?
Nu puteți face nimic. Veți plăti apa rece la comun la paușal. Contorizarea se poate face dor când hotărăște asociația de proprietari. Dvs de unul singur nu vă puteți contoriza, pentru că cheltuiți bani degeaba, iar asociația nu va lua în considerare contorul. Nu trebuia să cumpărați acest apartament.
Daca celelalte apartamente au apometre este indicat sa puneti, intrucat fara ele, repartizarea consumului se face pausal(diferenta dintre consumul citirii apometrelor si factura este repartizata celor fara apometre). Daca in bloc nu sunt apometre cu unde radio, va puteti pune apometre, de preferat cu cineva autorizat sa vi le poata sigila. Anuntati administratia ca v-ati pus apometre cu data de ... . Daca sunt apometre cu unde radio, luati legatura cu firma care le-a montat si le face si citirile.
Nu exista un astfel de model de cerere. Montarea apometrelor e o obligatie, conform legii 196/2018. Va instalati acel apometru cu o firma care se ocupa de comercializarea si instalarea unor astfel de echipamente si vi se vor da la sfirsit niste documente: buletinul de verificare metrologica initiala si procesul verbal de instalare cu numarul inscris pe sigilii. Duceti cite o copie la asociatie si dati indexul initial de pe apometru.

Articolul 32 din legea 196/2018
(1)Proprietarii sunt obligati sa ia masuri pentru consolidarea si modernizarea condominiului, modernizarea echipamentelor, instalatiilor si dotarilor aferente, montarea contoarelor pentru individualizarea consumurilor la nivel de proprietate individuala, reabilitarea termica in scopul cresterii performantei energetice, precum si reabilitarea structural-arhitecturala a anvelopei condominiului pentru cresterea calitatii arhitectural-ambientale a acestuia, potrivit prevederilor legale, in conditiile mentinerii aspectului armonios si unitar al intregului condominiu, indiferent de natura interventiilor.
[ link extern ]
Multumesc frumos! Este singurul apartament care nu are apometru pentru ca proprietarii erau plecati din tara de mult timp.

latka a scris:

Nu exista un astfel de model de cerere. Montarea apometrelor e o obligatie, conform legii 196/2018. Va instalati acel apometru cu o firma care se ocupa de comercializarea si instalarea unor astfel de echipamente si vi se vor da la sfirsit niste documente: buletinul de verificare metrologica initiala si procesul verbal de instalare cu numarul inscris pe sigilii. Duceti cite o copie la asociatie si dati indexul initial de pe apometru.

Articolul 32 din legea 196/2018
(1)Proprietarii sunt obligati sa ia masuri pentru consolidarea si modernizarea condominiului, modernizarea echipamentelor, instalatiilor si dotarilor aferente, montarea contoarelor pentru individualizarea consumurilor la nivel de proprietate individuala, reabilitarea termica in scopul cresterii performantei energetice, precum si reabilitarea structural-arhitecturala a anvelopei condominiului pentru cresterea calitatii arhitectural-ambientale a acestuia, potrivit prevederilor legale, in conditiile mentinerii aspectului armonios si unitar al intregului condominiu, indiferent de natura interventiilor.
[ link extern ]

Intrebati de la ce firma au ceilalti apometrele si sunati-i sa va puna si dvs la fel.