Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Se poate ieși la pensie pe caz de boală la vârsta ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Se poate ieși la pensie pe caz de boală la vârsta de 40 ani? ...

Se poate ieși la pensie pe caz de boală la vârsta de 40 ani? Precizez,pe cartea de muncă sunt deja 20 ani.
Pensia de invaliditate se cuvine persoanelor care nu au împlinit vârsta standard de pensionare prevăzută în anexa nr. 5 Legea 263/2010, care şi-au pierdut total sau cel puţin jumătate din capacitatea de muncă, și care au realizat stagiu de cotizare, în condițiile legii.
[ link extern ]
Sunteți bolnav și v-ați pierdut capacitatea de muncă`? Trebuie să treceți prin evaluarea unei comisii de expertiză.
Dapix, utilizator
Da,este vorba despre un inel deplasat pe coloana vertebrală,respectiv hernie de disc și astm bronșic.
Depindeți de aprecierea doctorilor specialiști, și apoi a comisiei de expertiză. Ați vorbit cu doctorii ORTOPED și PNEUMOLOG. Ei trebuie să va facă câte un REFERAT pentru fiecare boală și parte și apoi să depuneți dosar cu cerere de încadrare în grad de invaliditate la comisia de expertiză.
Nu,nu am făcut niciun pas până acum.