avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 377 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Se poate ieși la pensie pe caz de boală la vârsta ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Se poate ieși la pensie pe caz de boală la vârsta de 40 ani? ...

Se poate ieși la pensie pe caz de boală la vârsta de 40 ani? Precizez,pe cartea de muncă sunt deja 20 ani.
Cel mai recent răspuns: AndreeaMihaelaZ , utilizator 10:26, 6 Ianuarie 2021
Pensia de invaliditate se cuvine persoanelor care nu au împlinit vârsta standard de pensionare prevăzută în anexa nr. 5 Legea 263/2010, care şi-au pierdut total sau cel puţin jumătate din capacitatea de muncă, și care au realizat stagiu de cotizare, în condițiile legii.
[ link extern ]
Sunteți bolnav și v-ați pierdut capacitatea de muncă`? Trebuie să treceți prin evaluarea unei comisii de expertiză.
Ultima modificare: Miercuri, 6 Ianuarie 2021
Dapix, utilizator
Da,este vorba despre un inel deplasat pe coloana vertebrală,respectiv hernie de disc și astm bronșic.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Depindeți de aprecierea doctorilor specialiști, și apoi a comisiei de expertiză. Ați vorbit cu doctorii ORTOPED și PNEUMOLOG. Ei trebuie să va facă câte un REFERAT pentru fiecare boală și parte și apoi să depuneți dosar cu cerere de încadrare în grad de invaliditate la comisia de expertiză.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu,nu am făcut niciun pas până acum.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate pensiona de boala o persoana daca este in evidenta de ... diadora.74.sb diadora.74.sb Se poate pensiona de boala o persoana daca este in evidenta de ani de zile cu ASTM BRONSIC? Avand o vechime de 20 de ani in munca? Multumesc (vezi toată discuția)
Pensie pe caz de boala ContSters265634 ContSters265634 Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cum pot afla la ce pensie pentru caz de boala am dreptul. Am astm bronsic alergic cronic, deci presupun ca este vorba despre ... (vezi toată discuția)
Pensie de invaliditate anamaria prodan anamaria prodan Tatal este nascut in 1955 si este bolnav ,are 25 de ani de munca inclusiv stagiul militar .As dori sa stiu daca poate beneficia de pensie pe caz de boala . (vezi toată discuția)