Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Buna ziua am urmatoarea situatie am cerut eliberarea ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Buna ziua am urmatoarea situatie am cerut eliberarea unui extras ...

Buna ziua
am urmatoarea situatie
am cerut eliberarea unui extras de CF pentru o suprafata de teren si am primit ca si raspuns
Prezenta cerere se respinge intrucat, imobilul inscris in CF.2715, cu nr. topografic 802/32/a, reprezinta arator in XXIX, fiind posibil ca acest imobil sa fi facut obiectul legilor fondului funciar.
In vederea conversiei cartii funciare si a eliberarii unui extras pt. informare va rugam sa depuneti si o adeverinta emisa de Comuna ..din care sa reiese ca imobilul se afla in intravilan, nu a facut obiectul niciunei legi a fondului funciar si nu se afla in litigiu de fond funciar.
Mentionez ca acest lot a fost dobandit prin vinzare cumparare si aparea ca si proprietate (teren arabil )intr un extras anterior
De unde poate venii aceasta neconcordanta si carui fapt se datoreaza ?
Probabil cartea funciara nu se poate converti. Dumneavoastra aveti optiunea atunci sa solicitati o ``copie coala CF`` si sa primiti cartea funciara in format neconvertit (pe hartie si nu formatul electronic).

``Art. 368. - (1) Conversia cărţii funciare nu se va realiza în următoarele situaţii:
a) imobilul nu este identificat cu număr cadastral sau topografic;
b) numărul şi data cererii de înscriere menţionate în cartea funciară lipsesc şi nu pot fi
identificate;
c) lipseşte înscrierea dreptului de proprietate sau a altui drept real imobiliar ori a
titularului acestora din partea B a cărţii funciare în format de hârtie;
d) înscrierile din cărţile funciare vechi, referitoare la imobile situate în extravilan, în
zonele care fac obiectul legilor fondului funciar (Legea nr. 18/1991, Legea nr. 169/1997,
Legea nr. 1/2000, Legea nr. 247/2005), nu au fost actualizate. Fac excepţie cazurile în
care asupra acestor imobile sunt înscrise construcţii.
e) orice altă situaţie în care conversia nu poate fi realizată fără alterarea elementelor de
fond ale înscrierilor.

(2) Cărţile funciare cu structură atipică, întocmite fără respectarea reglementărilor în
vigoare la momentul efectuării operaţiunilor de înscriere în cartea funciară, vor fi
convertite în măsura în care sunt compatibile cu structura prevăzută de sistemul
informatic.``
Mare multumire