Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dreptul familiei.Uniunea Naţională a Barourilor a ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dreptul familiei.Uniunea Naţională a Barourilor a stabilit tarifele minimale ...

In atenția colegilor avocati.

,,Uniunea Naţională a Barourilor a stabilit tarifele minimale pentru avocaţi. La ce sumă poate ajunge un divorţ in anul 2021.

Recomandarea este ca ora să fie taxată cu 220 lei.

Lista mai arată că cererile şi activitatea care se referă la raporturile de familie sunt mai scumpe. Dacă vorbim despre un divorţ, aici sunt mai multe tarife. Un divorţ cu copii poate fi cel puţin 5.000 lei.

cererea de divorţ cu minori: 2.200 lei
cererea de divorţ fără minori: 1.760 leifiecare cerere care se referă la locuinţa copilului, exercitarea autorităţii părinteşti, stabilirea contribuţiei părinţilor la cheltuielile de creştere şi educare a copiilor etc.:1.540 lei
Tutela: 1.540 lei
punere sub interdicţie: 1.540 lei
tăgada paternităţii: 2200 lei
asistarea sau reprezentarea într-un proces de adopţie: 2.640 lei

Un avocat nu poate stabili onorarii mai mici decât cele stabilite."

[ link extern ]

Ce parere aveti?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Care este sanctiunea daca unii vor stabili onorarii mai mici ?
Există avocați care doresc să stabilească onorarii mai mici ?
In urma cu vreo 5 ani un potențial, client vroia sa imi dea 500 lei pentru a-l apara pentru un caz cu consum de alcool la volan.
M-am simțit foarte jignit de oferta.
El.zicea ca are 4 avocati care îl vor apara in acesti bani.
Eu am crezut ca minte cu nerușinare.
Se pare ca omul nu mintea...

V-am dat un exemplu ceva mai vechi, de cand inflația era alta si euro nu era măcinat nu era macinat.Nu ma refer la leucemie, ci la.euro...
Leul.este varza de mult.timp...

Pe de alta parte, avocatii care iau putini bani pot fi foarte utili in România, o tara în care oamenii nu isi permit de fapt sa isi angajeze avocat de pretentii dar isi permit totusi sa isi angajeze avocat.
In urma cu 20 de ani oamenii nu prea isi permiteau sa isi angajeze avocat pentru ca erau foarte multi avocati de elita si abordat problema asa cum o abordez eu de mai mult de 20 de ani.

Oamenii nu isi vor permite sa isi angajeze avocat in aceste conditii.
Poate ca se si vrea ca doar unii sa aiba avocat iar cei care nu isi permit sa nu aiba avocat.
Le pot.da si judecatorii avocati la oameni dar greu...

Mie imi pare corect cumva ce zice UNBR dar oamenii sunt vai de steaua lor...si nu isi vor permite avocat.

Onorariile nici nu sunt bine proporționate.
Rezulta anumite anomalii dupa parerea mea dar este greu sa dai o hotărâre daca nu cunoști absolut tot.
Eu cunosc absolut tot si inteleg perfect totul in ceea ce priveste lumea justitiei si onorariile avocatilor.

E posibil sa.se.fi dat si pentru ca instantele fac reduceri de onorarii.
Sunt avocati care iau pe zi pe consultații cat ia judecatorul pe o săptămână De munca și probabil ca ii enervează acest lucru.

Este unul din motivele pentru care nu am vrut sa fiu judecător, statul nu îmi da cât vreau eu pe ora muncita.

Si judecatorii muncesc extrem de mult.
Unii zic ca ei nu prea ar munci dar este fals.

Numai eu la cat ii muncesc...si daca au 100.de avocati ca mine pe luna...se pensioneaza anticipat...
Eu am si un stil alert si se simt alergați in continuu...de problemele.pe.care le ridic eu de fel...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Interesant ce spuneți.

Oricum, tarifele înțeleg că sunt orientative și deci până la urmă fiecare avocat face în continuare cum dorește. Părerea mea este că indicarea unor tarife cu caracter orentativ nu este un lucru rău.
Dacă cineva nu este hotărât ce tarife să practice (spre exemplu un avocat începător) sau cineva dorește să aibă o justificare pentru tarifele solicitate, se poate ajuta de recomandările UNBR în acest sens.
Sunt orientative, însă minimale. Niciun avocat nu trebuie să solicite onorarii mai mici decat cele indicate.