avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tarif minim obligatoriu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tarif minim obligatoriu

As dori să știu dacă angajez un avocat să mă reprezinte în apelul unui proces de partaj in urma unui divorț , daca exista un tarif minim obligatoriu care depinde de masa partajabila sau cum se stabilest acesta. Va mulțumesc!
Bună ziua!
Există un tablou al onorariilor minimale...
Dacă vreți să căutați avocat care sa va coste cat mai putin sunați cât mai mulți avocați.

Este însă bine sa stiti ca in avocatură serviciile cele mai ieftine pot duce la rezultate dezastruoase.

Dacă vreți să abordați un proces la modul.serios încercați să nu căutați avocat dupa criteriul ca va costa puțin pentru ca se poate intampla sa pierdeți procesul si sa platiti avocatul părții cu care va judecati.
Adică dvs. găsiți avocat la suma x si pierzând procesul sa.datorati suma de xxx sau xxxxx...
Cine pierde procesul plătește avocatul celuilalt.
Eu voiam să știu efectiv în cazul apelului într-un partaj daca onorariul este condiționat de masa partajabila printr-un tarif minim obligatoriu impus de către barou.Eu sunt în situația în care cred că avocatul pune onorariul ridicat datorita așa-zisei tarif minim obligatoriu impus de barou.Va mulțumesc oricum.
Ce valoare are obiectul procesului si cat va cere?
Nu mai exista asa ceva, UNBR a abrogat Hotararea prin care stabilise onorariile minimale pe care avocatii trebuiau sa le perceapa clientilor pentru serviciile profesionale.

Alte discuții în legătură

Partaj dupa divort ydar ydar Buna seara. Pentru un proces de partaj , avocatul cat are dreptul sa impuna onorariul. Avocatul care l-am solicitat a pretins ca , dupa noile tarife , ... (vezi toată discuția)
As vrea sa stiu cat ma poate costa un avocat pentru un proces ... Florin_1967 Florin_1967 As vrea sa stiu cat ma poate costa un avocat pentru un proces de succesiune...aproximativ. Succesiune la un apartament in Bucuresti si o casa in provincie. (vezi toată discuția)
Onorariu avocați BogdanM88 BogdanM88 Cuantumul onorariului dat avocaților este limitat obligatoriu de vreo grilă, în funcție de anumite criterii? (obiectul dosarului, valoarea ... (vezi toată discuția)