avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Un salariat al institutiei noastre (personal ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Un salariat al institutiei noastre (personal cintractual) a solicitat ...

Un salariat al institutiei noastre (personal contractual) a solicitat anul trecut continuarea activitatii dupa indeplinirea cumulativa a conditiilor de varsta standard si stagiu minim de cotizare. I s-a prelungit raportul de serviciu cu un an. Anul acesta nu a mai depus cerere pentru continuarea activitatii, in aceste conditii raportul de serviciu inceteaza ca urmare a indeplinirii varstei standard de pensionare ?
Ultima modificare: Joi, 7 Ianuarie 2021
BOSKY, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:20, 8 Ianuarie 2021
In speta, raportul de serviciu inceteaza la data expirarii prelungirii.
cu ce articol? art.56?

Cornel Vasile a scris:

In speta, raportul de serviciu inceteaza la data expirarii prelungirii.

Ultima modificare: Vineri, 8 Ianuarie 2021
BOSKY, utilizator
art.517 alin.1 lit. k Cod Administrativ - in opinia mea
art. 517 Încetarea de drept a raportului de serviciu
(1) Raportul de serviciu existent încetează de drept:
.....
k) la data expirării termenului în care a fost ocupată pe perioadă determinată funcția publică, cu excepția aplicării prevederilor art. 376 alin. (2);
Ultima modificare: Vineri, 8 Ianuarie 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumulare pensie limita de varsta (65 ani ) cu salariul de la o institutie de stat hodor dana hodor dana Buna ziua. As dori sa stiu daca pot ramane sa lucrez la institutia de stat, mi-am depus dosarul pentru pensie limita de varsta (am facut 65 de ani) pana cand ... (vezi toată discuția)
Codul muncii sau statutul functionarilor publici v-a avea prioritate? rozi88 rozi88 Daca un functionar public (femeie) doreste sa opteze pentru continuarea activitatii pana la implinirea varstei standard de pensionare de 65 ani conform: - ... (vezi toată discuția)
Încetare cim în vederea pensionării și menținerea în activitate daniela1965@yahoo.com daniela1965@yahoo.com Art. 56. [cazurile incetarii de drept a contractului individual de munca] (1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept: a) ....; b) ... (vezi toată discuția)