Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Un salariat al institutiei noastre (personal ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Un salariat al institutiei noastre (personal cintractual) a solicitat ...

Un salariat al institutiei noastre (personal contractual) a solicitat anul trecut continuarea activitatii dupa indeplinirea cumulativa a conditiilor de varsta standard si stagiu minim de cotizare. I s-a prelungit raportul de serviciu cu un an. Anul acesta nu a mai depus cerere pentru continuarea activitatii, in aceste conditii raportul de serviciu inceteaza ca urmare a indeplinirii varstei standard de pensionare ?
BOSKY, utilizator
In speta, raportul de serviciu inceteaza la data expirarii prelungirii.
cu ce articol? art.56?

Cornel Vasile a scris:

In speta, raportul de serviciu inceteaza la data expirarii prelungirii.

BOSKY, utilizator
art.517 alin.1 lit. k Cod Administrativ - in opinia mea
art. 517 Încetarea de drept a raportului de serviciu
(1) Raportul de serviciu existent încetează de drept:
.....
k) la data expirării termenului în care a fost ocupată pe perioadă determinată funcția publică, cu excepția aplicării prevederilor art. 376 alin. (2);
Cornel Vasile, Consilier juridic