Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de împrumut
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de împrumut

Bună ziua!
Pentru vânzarea unui teren, mi s-a propus în prealabil un cotract de împrumut ( cu plata înainte, integrală a terenului). Cât de corectă și sigură este această procedură? Mulțumesc!
Probabil este vorba de un teren extravilan si pentru ca nu s-au publicat normele de aplicare a legii 175/2020, cumparatoul s-a gandit sa fenteze legea si sa faca un contract de imprumut urmat de o dare in plata.
Daca urmati aceasta procedura, desi nu v-o recomand, aveti grija sa primiti efectiv banii pentru care semnati contractul de imprumut, asa incat daca la un moment dat nu va mai intelegeti cu cumparatorul, sa ii puteti restitui banii "imprumutati" si sa incheiati socoteala.
SUB NICI O FORMA NU VA RECOMAND. NICI NU GANDITI, CATE BELELE, VETI TRAGE, DUPA UN TIMP!
PUTETI RAMANE, FARA TEREN SI DE RESTITUIT, UN IMPRUMUT. REALITATE, NU BASME! SI MIE MI-A PROPUS ASA CEVA, '' O CUNOSTINTA'' SI AM REFUZAT CATEGORIC! CA SA DORMITI LINISTIT, FACETI CONTRACT DE VANZARE CUMPARARE, PLATITI IMPOZITUL SI VETI DORMI PRECUM UN PRUNC. CREDETI-MA!