Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... contributie asigurari sociale in caz de conc.medical ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

contributie asigurari sociale in caz de conc.medical pentru ingrijire copil

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti cat era contributia CAS ,in caz de CM pentru ingrijire copil pana la 1 an in perioada 1995-1996.
Multumesc
În perioada la care faceţi referire, concediul şi indemnizaţia de creştere a copilului până la împlinirea vârstei de 1 an au fost reglementate de o multitudine de cate normative, din cuprinsul cărora rezultă următoarele:
- contribuţia de asigurări sociale de stat (în procent de 25% la grupa a III-a de muncă) NU SE DATORA asupra sumelor reprezentând indemnizaţii băneşti achitate din bugetul asigurărilor sociale de stat , inclusiv cele pentru concediul de creştere a copilului până la împlinirea vârstei de 1 an (Legea 49/1992, Decretul nr. 389/1972, Decretul-Lege NR. 31/1990);
- în schimb SE DATORA contribuţia de 3% pentru pensia suplimentară pentru toate perioadele care constituiau vechime în muncă, inclusiv cele aferente concediului pentru creşterea copilului până la 1 an (Precizările nr. 181679/1992 la Legea 49/1992).
Pentru mai multă rigoare, redau mai jos extrasele corespunzătoare celor prezentate anterior din actele normative menţionate:

_________________________________________________________
DECRET-LEGE nr. 31 din 18 ianuarie 1990
privind concediul plătit pentru îngrijirea copiilor în virsta de pînă la un an
EMITENT: C.F.S.N.
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL nr. 12 din 19 ianuarie 1990
Data intrarii in vigoare : 19/01/1990
[Abrogat la data de 11.07.1997, de art. 9 al Legii nr. 120 din 9 iulie 1997]
[…]
ART. 1
Femeile salariate au dreptul, în condiţiile prevăzute de prezentul decret-lege, la un concediu plătit pentru îngrijirea copilului, în afară concediului plătit pentru sarcina şi lehuzie de 112 zile prevăzut de reglementările în vigoare.
ART. 2
Concediul pentru îngrijirea copilului se acorda, la cerere, în continuarea concediului pentru sarcina şi lehuzie sau oricind pînă la împlinirea de către copil a virstei de un an.
Pe durata concediului pentru îngrijirea copilului se plăteşte o indemnizaţie de 65 la suta din salariul tarifar lunar.
ART. 3
Perioada concediului pentru sarcina şi lehuzie şi a concediului pentru îngrijirea copilului în virsta de pînă la un an constituie vechime în munca şi se include în calculul vechimii neîntrerupte în munca şi în aceeaşi unitate.
______________________________________________________________
DECRET nr. 389 din 11 octombrie 1972
cu privire la contribuţia pentru asigurările sociale de stat
EMITENT: PREªEDINTELE R.S.R.
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL nr. 112 din 18 octombrie 1972
Data intrarii in vigoare : 18/10/1972
[Abrogata la data de 01.04.2001, de art. 198 al Legii nr. 19 din 01 aprilie 2000]
[…]
ART. 2
Contribuţia pentru asigurările sociale de stat nu se datorează asupra sumelor reprezentind: drepturile plătite asiguraţilor din fondurile asigurărilor sociale de stat; drepturile plătite potrivit dispoziţiilor legale în cazul desfacerii contractelor de munca.
______________________________________________________________

LEGE Nr. 49 din 25 mai 1992
pentru modificarea şi completarea unor reglementări din legislaţia de asigurări sociale
EMITENT: PARLAMENTUL
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 107 din 26 mai 1992
Data intrarii in vigoare : 01/04/1992
[Abrogata la data de 01.04.2001, de art. 198 al Legii nr. 19 din 01 aprilie 2000]
[…]
ART. 3
Legea nr. 3 din 30 iunie 1977 privind pensiile de asigurări sociale de stat şi asistenta socială se modifica şi se completează după cum urmează:
[…]
3. Alineatul 1 al articolului 64 va avea următorul cuprins:
"Contribuţia de 3% pentru pensia suplimentară se plăteşte, în condiţiile legii, de către toţi salariaţii cuprinşi în sistemul asigurărilor sociale, pentru sumele încasate drept salarii de baza, la care se adauga:
- sporul de vechime în munca;
- sporul pentru lucrul în subteran, precum şi pentru lucrul pe platformele marine de foraj şi extracţie;
- indemnizaţia de zbor;
- sporul pentru condiţii grele de munca;
- sporul pentru lucrul sistematic peste programul normal;
- sporul pentru exercitarea unei funcţii suplimentare;
- alte sporuri cu caracter permanent prevăzute în contractele individuale de munca, potrivit legii."

[…]
8. Articolul 72 va avea următorul cuprins:
"ART. 72. - Pentru concediile medicale ce se acorda în caz de sarcina şi lehuzie şi îngrijirea copilului bolnav pînă la virsta de 3 ani, precum şi pentru concediile ce se acorda pentru creşterea copilului pînă la împlinirea virstei de un an a acestuia, indemnizaţiile băneşti se acorda integral, pe toată durata acestora, din bugetul asigurărilor sociale de stat."
_____________________________________________________________

PRECIZÃRI nr. 181679 din 10 iulie 1992
privind aplicarea prevederilor Legii nr. 49/1992 pentru modificarea şi completarea unor reglementări din legislaţia de asigurări sociale
EMITENT : MINISTERUL MUNCII ªI PROTECŢIEI SOCIALE Nr.947/10.VII.1992; MINISTERUL ECONOMIEI ªI FINANŢELOR Nr. 181679/10.VII.1992
Publicate în MONITORUL OFICIAL nr. 193 din 11 august 1992
Data intrarii in vigoare : 11/08/1992

[…]
2. Cu privire la contribuţia pentru pensia suplimentară
[…]
c) Contribuţia pentru pensia suplimentară este datorată pentru intreaga perioada care constituie vechime în munca, inclusiv în perioadele în care salariaţii se afla în incapacitatea temporară de munca sau în concediu pentru creşterea copilului pînă la împlinirea virstei de 1 an şi primesc indemnizaţii de asigurări sociale.
______________________________________________________________

Multumesc mult pentru reaspuns.